Dunărea Brăila a învins cu 32-19 pe CSM Galați, în primul meci de la ”Cupa Dunărea”

Vineri dimineață, de la ora 9.00, în Sala Polivalentă din Brăila s-a jucat primul meci din cadrul turneului ”Cupa Dunărea”. În primul meci s-au întâlnit HC Dunărea Brăila și CSM Galați, iar victoria a revenit fetelor pregătite de Neven Hrupec cu scorul de 32-19 (15-12).

Galațiul a deschis scorul în minutul 2 prin Lopătaru și a condus încă o dată,, în minutul 3, scor 1-2, după golul marcat de Andrița. A fost un simplu foc de paie pentru că fetele de la Brăila au marcat 7 goluri legate și în minutul 10 scorul era 8-2. În minutul 17 diferența s-a mări la 7 goluri, scor 11-4, după care a venit o relaxare în tabăra brăileană și pe fondul schimbărilor din echipa care a început meciul. În minutul 23 diferența s-a micșorat la doar două goluri, scor 11-9, Brăila reușind să marcheze abia în minutul 24 prin Sazdovska. La pauză diferența a fost de doar 3 goluri, scor 15-12.

Primul gol al reprizei secunde a fost marcat de handbalistele de la CSM Galați, prin Manolache. De la 17-14 în minutul 36, Shteriova, Sazdovska și Da Rocha au dat recital la poarta apărată de Nicoleta Petre și scorul s-a făcut 25-14 în minutul 48. Diferența s-a mărit la 12 goluri în minutul 52, după un gol marcat de Da Rocha de la 7 metri, iar scorul final a fost 32-19.

Pentru HC Dunărea Brăila au marcat: Sazdovska -7 goluri, Lavko -5, Da Rocha -5, Shteriova -4, Balog -3, Pisică -2, Araujo -2, Coteț -2, Liskevic -1, Epureanu -1. Au mai jucat: Șerban și Pessoa – portari, și De Souza.

Pentru CSM Galați au marcat: Andrița -4, Manolache -3, Eiler -3, Bichir -3, Sandu -2, Lopătaru -1, Marcu -1, Mancic -1, Ichim -1. Au mai jucat: Petre, Aron, Prodan – portari, Merlă, Corban, Tănasă, Mureș, Zegrean.