Dunărea Brăila a jucat de la egal la egal cu Rapid București doar în primele 30 de minute ale meciului

Dunărea Brăila a făcut față doar în prima repriză campioanelor de la Rapid, când a reușit chiar să conducă și cu două goluri diferență, iar după primele 30 de minute scorul a fost egal, 16-16. În repriza secundă echipa antrenată de Costică Buceschi nu s-a mai regăsit și a cedat cu 37-29.

Rapidul a deschis scorul de la 7 metri, prin Buceschi, apoi Lavko a ratat o aruncare de la 7 metri pentru Brăila, după care Korsos a înscris pentru 2-0. În minutul 9 Brăila a trecut pentru prima dată în avantaj, 3-4, după un gol marcat de Kanaval. Gazdele au revenit și au preluat din nou conducerea, dar de la 8-6 Brăila a întors din nou rezultatul 8-9, cu trei goluri marcate de Liscevic, Gonzalez și Schmelzer. În minutul 28 Brăila s-a distanțat la două goluri, scor 13-15, dar scorul pauzei a fost egal, 16-16.

Repriza a doua a început cum nu se poate mai prost pentru echipa din Brăila, care a primit 5 goluri fără să înscrie până în minutul 36, când Sazdovska a spart gheața și a marcat în poarta Dianei Ciucă. În minutul 39 Rapid a rămas fără Eliza Buceschi, care a primit direct cartonașul roșu pentru un fault la Liscevic, dar asta nu s-a cunoscut și Ostase a marcat în inferioritate. Peste numai două minute arbitrii Ștark și Ștefan au luat aceiași decizie și față de pivotul Brăilei, Liliana Venancio, pentru o mână în față la Kanor. După golul de 23-19 marcat de Liscevic, Rapid a marcat de 3 ori fără să primească gol și la jumătatea reprizei a doua diferența s-a mărit la 7 goluri, 26-19.  Diferența s-a mărit apoi la 8 goluri, 30-22, Dunărea reușind pe final să se apropie la 6 goluri, 34-28. Korsos și Grozav au oprit revenirea echipei lui Costică Buceschi, iar până la final Da Rocha a mai marcat pentru Brăila, iar scorul final a fost stabilit de extrema maghiară a Rapidului, Korsos, 37-29 scor final.

Pentru HC Dunărea Brăila au marcat: Liscevic -8 goluri, Kanaval -6, Gonzalez -5, da Rocha -3, Schmelzer -2, Udriștioiu -2, Venancio -1, Balog -1, Sazdovska -1.

După 12 etape, Dunărea Brăila a rămas pe locul 6, cu 19 puncte.