Dunărea Brăila a pierdut la Baia Mare

HC Dunărea Brăila a dat o replică foarte bună celor de la Minaur Baia Mare, dar au pierdut ritmul în ultimele 20 de minute. Minaur Baia Mare s-a impus cu 24-22 (11-11).

Meciul din Sala Lascăr Pană a fost unul foarte ehilibrat, cu ambele echipe la conducere. În prima repriză Razum a avut 10 intervenții reușite, dintre care două la aruncări de la 7 metri, iar gazdele au condus prima dată abia în minutul 14, la scorul de 7-6. La finalul primelor 30 de minute scorul a fost egal, 11-11.

Cea mai mare diferență a fost de 4 goluri în favoarea gazdelor, în timp ce Brăila a avut o singură dată în avans de două goluri, scor 12-14 în minutul 37.  În minutul 43 Minaur a revenit la conducere, scor 14-14 în minutul 43, și de aici Brăila nu a mai condus niciodată. Fetele lui Hrupec au egalat la 15, după care în minutul 55 Minaur s-a distanțat la 4 goluri, scor 22-18. Brăila nu a reușit decât să se apropie la două goluri diferență, scorul final fiind 24-22.

Minaur Baia Mare: Ana Maria Măzăreanu (13 intervenții, a apărat și un 7m), Cristina Enache – Sylwia Lisewska 8/11 (2 din 7m), Oana Cîrstea 4/6, Yaroslava Burlachenko 3/4, Marija Shteriova 3/6, Helena Rysankova 2/5, Sonia Seraficeanu 2/5, Andreea Popa 1/2, Roxana Szolosi 1/3, Anca Polocoșer 0/1, Camelia Hotea. Antrenor: Costică Buceschi

Dunărea Brăila: Marina Razum (12 intervenții, a apărat și 2 de 7m), Gabriela Dobre (2 intervenții) – Aneta Udriștioiu 5/8, Gabriela Bucur, Natasha Krnic, Nicoleta Safta 0/1, Claudia Constantinescu 0/2, Elena Dache 2/3, Alina Czezi 1/4, Bianca Tiron 5/11, Tamires Morena Lima de Araujo 2/2, Marina Dmitrovic 7/10 (4 din 7m). Antrenor: Neven Hrupec

Sursa foto: minaur.ro