Dunărea II Brăila a terminat la egalitate meciul din deplasare cu CS Știința Bacău

Echipa de Divizia A a HC Dunărea Brăila a jucat în acest weekend în deplasare, la Bacău, în etapa a 12-a din seria A. După un meci echilibrat, cu ambele echipe la conducere pe parcursul jocului, partida s-a încheiat la egalitate, scor 27-27 (16-16).

CS Știința Bacău a deschis scorul și apoi a avut 3-1 și 4-2, dar în minutul 7 Brăila a trecut la conducere, scor 4-5. După 5-6 în minutul 11, în minutul 20 gazdele s-au desprins la 4 goluri , scor 11-7. Fetele lui Cristian Preda au reușit să revină și au egalat la 12 în minutul 24. Până la pauză CS Știința a mai condus de două ori la două goluri, dar de fiecare dată Dunărea II a revenit și a egalat, iar la finalul primelor 30 de minute scorul a fost egal, 16-16.

Primul gol al reprizei a fost marcat de brăilence, prin Andreea Surdu. Gazdele au revenit la conducere și în minutul 38 conduceau cu 20-18. Au urmat trei goluri la rând ale echipei brăilene, care a treut din nou în avantaj după un gol al Iasminei Ichim în minutul 42. În minutul 51 fetele de la Brăila conduceau cu două goluri, scor 23-25, dar gazdele au egalat în mminutul 56. Până la final Dunărea II a mai condus de două ori, dar de fiecare dată au fost egalate și rezultatul final a fost 27-27.

Pentru HC Dunărea II Brăila au marcat: Iasmina Ichim – 9 goluri, Andreea Surdu -7, Ștefania Gheorghe -4, Amalia Terciu -2, Ioana Conțu -2, Diana Gașpar -1, Iulia Sava -1, Mirabela Coteț -1.