Egal în primul amical al celor de la Viitorul Ianca în cantonamentul de la Târlungeni

Sâmbătă, 12 februarie, de la ora 10.00, Viitorul Ianca, a jucat un prim meci amical în cantonamentul de la Târlungeni, Adversara echipei pregătite de Victor Olenic a fost CSM Bacău. Meciul s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, dar echipa din Ianca a ratat mai multe ocazii de gol în situații de unu la unu cu portarul Bacăului.

Echipa antrenată de Victor Olenic a avut prima ocazie de gol a meciului, în minutul 3, când Ciucureanu, singur cu portarul, din 6 metri a șutat în acesta. Cei care au deschis scorul au fost cei de la Bacău, iar în minutul 30 Postolea a restabilit egalitatea, reluând cu capul o centrare a lui Dima, după o fază prelungită de atac. În minutul 40 Ciucureanu a scăpat din nou singur cu portarul Bacăului, dar a trimis pe lângă poartă.

În repriza a doua Coman a scăpat de la centrul terenului, dar ajuns față în față cu portarul advers a șutat în acesta. CSM Bacău a marcat pentru 2-1, iar în minutul 75 la o centrare a lui Băluță, Coman a egalat, cu un șut din 6 metri. În minutul 88 la o centrare a lui Rareș Băluță, Marin Iordache a reluat din 6 metri în portar, iar în minutul 90 Popa a trimis cu capul, din 6 metri, pe lângă poartă.

Viitorul Ianca a început meciul cu formula: A. Mihai – M. Iordache, D. Popa, Ad. Postolea, L. Coteț – C. Stănciulescu, M. Dima, G. Chihaia – L. Iorga, R. Cristea, C. Ciucureanu. La pauză au intrat; R. Sandu (portar, născut în 2004, venit de la SportTim București), R. Băluță, M. Coman, A. Radu, Gorgovan, Șt. Cazacu, iar pentru ultimele 20 de minute a intrat și Ndigwe. Luni sunt așteptați să se alăture echipei în cantonament și Cr. Irimia, A. Crăciun și G. Preda.

Marți, 15 februarie, Viitorul Ianca are programat un nou amical, cu CS Popești Leordeni, iar miercuri, 16 februarie, ca juca cu CS Buftea. La terminarea cantonamentului de la Târlungeni, Viitorul Ianca va juca vineri, 18 februarie, la Câmpina, cu echipa de Liga a 2-a, Petrolul Ploiești.