HC Dunărea a făcut instrucție cu Dacia Mioveni

HC Dunărea Brăila a câștigat lejer amicalul jucat vineri seara cu CS Dacia Mioveni. Fetele pregătite de Aurelian Roșca s-au impus cu 40-23 (19-12).

După ce fiecare echipă și-a ratat primul atac, Dacia Mioveni a deschis scorul prin Iulya Taran în minutul 2. A fost ultima dată când echipa oaspete a fost la conducere. Dunărea a marcat apoi de patru ori la rând și s-a desprins. În minutul 10 brăilencele s-au distanțat la 5 goluri, scor 9-4, iar în minutul 22 diferența s-a mărit la 6 goluri, scor 15-9. În minutul 24 avansul Dunării Brăila s-a mărit la 7 goluri, după reușita marinei Dmitrovic, scor 17-10. În ultimele 6 minute ale primei reprize ambele echipe au mai marcat câte două goluri și la pauză scorul a fost 19-12.

Partea a doua a meciului a început cu 3 goluri legate ale echipei din Brăila. În minutul 37 diferența s-a mărit la 13 goluri, scor 26-13. Cu 9 minute înaintea finalului de meci HC Dunărea conducea cu 33-22, după care a urmat o serie de 6 goluri consecutive marcate de fetele lui Roșca și în minutul 57 scorul era 39-22. Deaconu a redus din handicap, iar Ștefania Epureanu a marcat golul cu numărul 40 pentru Brăila, stabilind și rezultatul final.

Pentru HC Dunărea Brăila au marcat: Alina Czeczi – 5 goluri, Marina Dmitrovic -4, Iasmina Ichim -4, Morena Tamires -4, Bianca Tiron -4, Elena Dache -4, Mirabela Coteț -3, Aneta Udriștioiu -3, Nicoleta Safta -3, Carmina Manea -2, Bojana Milic -2. Au mai jucat: Elena Șerban, Gabriela Dobre, Marina Razum – portari, Natasha Krnic. Nu au jucat: Diana Axinte și Cătălina Preda.

Pentru Dacia Mioveni au marcat: Prelevic -4, Nițu -4, Taran -3, Cîrjan -3, Veșca -3, Onicaș -2, Constantinescu -2, Toader -1, Deaconu -1.