HC Dunărea Brăila a pierdut în semifinalele Cupei României meciul cu CSM București și va juca finala mică cu CS Gloria Bistrița Năsăud

Sâmbătă după amiază, la Bistrița, HC Dunărea Brăila a întâlnit pe CSM București în semifinalele Final Four-ului Cupei României la handbal feminin. Meciul a fost controlat aproape de la cap la coadă de echipa bucureșteană, care s-a impus cu 35-26 (18-11).

Dunărea Brăila a deschis scorul în minutul 2, prin Liscevic, după ce ambele echipe au ratat primele atacuri. Dunărea a mai condus o singură dată, după golul de 2-1 marcat de Gonzalez în minutul 3. CSM București a preluat conducerea în minutul 5 după două goluri marcate de Aune. CSM București s-a distanțat la 4 goluri în minutul 11, tot după un gol marcat de Aune. Schmelzer și Gonzalez au marcat pentru Brăila într-o perioadă de 5 minute în care CSM-ul n-a marcat niciun gol și diferența s-a redus la două goluri. Neagu a marcat primul gol al său abia în minutul 16, 6-9. În minutul 22 bucureștencele s-au distanțat la 5 goluri, scor 7-12, iar până la pauză diferența s-a majorat la 7 goluri, 11-18 după golul marcat de Arntzen când mai erau 20 de secunde de joc până la pauză.

Primul gol din repriza a doua a fost marcat de Aune, care a dus diferența la 8 goluri în favoarea CSM-ului. Brăila a redus handicapul la 5 goluri, 15-20 în minutul 34. Dar după 17-22 bucureștencele s-au distanțat la 6-7 goluri, până în minutul 51 când Udriștioiu a marcat pentru 23-28. Revenirea Brăilei nu s-a concretizat mai departe și în minutul 59 CSM București s-a distanțat la 10 goluri, 25-35, după un gol marcat de Dana Rotaru, iar ultimul gol al meciului a fost înscris de Da Rocha din aruncare de la 7 metri, 26-35.

Dunărea Brăila: Șerban (3 intervenții), Pessoa (5 intervenții) – Gonzalez 6 goluri, Liscevic 5, Gomes 5, Lavko 3, Udriștoiu 2, Schmelzer 2, Quintino 1, Balog 1, Kanaval 1, Severin, Araujo, Sazdovska, Lupei. Antrenor: Costică Buceschi.

CSM București: Eriksson (9 intervenții), Davidsen (4 intervenții) – Arntzen 6 goluri, Dembele 5, Aune 4, Alivodic 4, Stoica 3, Omoregie 3, Sudakova 3, Neagu 2, Pintea 2, Gogîrlă 1, Zaadi 1, Rotaru 1, Klikovac. Antrenor: Adrian Vasile.

Duminică, de la ora 15.00, HC Dunărea Brăila va juca finala mică cu CS Gloria 2018 Bistrița Năsăud, gazda turneului, care a fost învinsă surprinzător în semifinală de CSM Tg. Jiu, 27-29 (15-15).

Sursa: Realitatea de Braila