HC Dunărea II Brăila și-a consolidat locul 3 după victoria în fața Științei Bacău

Miercuri la prânz, într-o sală goală, meciul jucându-se fără spectatori, HC Dunărea II Brăila a câștigat cu 31-27 (14-14) meciul din etapa a 17-a cu CS Știința Bacău.

După un început de mei echilibrat, Știința Bacău a reușit să se distanțeze la 5 goluri la jumătatea primei reprize, scor 6-11. Fetele lui Cristi Preda au revenit și în următoarele 12 minute au marcat de 6 ori și au primit un singur gol, trecând la conducere în minutul 27, scor 13-12. Brăila a fost la conducere până cu câteva secunde înaintea pauzei, dar Iuliana Faig a marcat pentru 14-14.

În primele 7 minute din repriza a doua fetele de la Dunărea II Brăila au început bine și au marcat de 5 ori, primind un singur gol. În minutul 46 brăilencele s-au distanțat la 6 goluri, scor 26-20, pentru ca în minutul 49 scorul să fie 29-22. După 30-23 oaspetele au redus din handicap, apropiindu-se la 3 goluri în minutul 58, dar scorul final, 31-27, a fost stabilit în minutul 59 de golul marcat de Adelina Iordache.

Pentru HC Dunărea II Brăila au marcat: Ștefania Epureanu -9 goluri, Andreea Sandu -6, Amalia Terciu -4, Adelina Iordache -4, Mirabela Coteț -3, Iulia Sava -3, Ioana Conțu -1, Ștefania Gheorghe -1. Au mai jucat: Ana Caraman, Alexandra Perianu – portari, Diana Gașpar.

Pentru Știința Bacău au marcat: Ioana Manoilă -13 goluri, Cristina Păduraru -4, Iuliana Faig -5, Ramona Tala -2, Nicoleta Boriceanu -1, Anca Grigoriu -1, Crina Croitoru -1.

În urma acestui rezultat HC Dunărea II Brăila și-a consolitat poziția a 3-a în clasamentul seriei A din Divizia A, cu 28 de puncte, cu 6 mai multe decât Știința Bacău, ocupanta locului 4.