Meci frumos cu răsturnări de scor și cu 4 goluri în repriza a doua. Viitorul Ianca – CSM Focșani 2-2 (0-0)

În Vinerea Mare, pe stadionul din localitatea Plopu, oraș Ianca, s-a jucat meciul din etapa a 3-a din play-off-ul seriei a II-a din Liga a 3-a, între Viitorul Ianca și CSM Focșani 2007. După o primă repriză în care oaspeții au fost ”vioara întâi”, dar fără să se marcheze niciun gol, în repriza a doua s-au marcat patru goluri. Ianca a deschis scorul, CSM Focșani a preluat conducerea cu un sfert de oră înaintea finalului de meci, dar echipa gazdă a reușit egalarea în minutul 90.

Prima repriză a fost controlată de CSM Focșani 2007. În minutul 9 oaspeții au avut o primă ocazie de gol, la un șut de la circa 28 de metri, ușor lateral dreapta, a lui Manu, respins în corner, de lângă bară, de portarul Vlăsie. În minutul 24 portarul celor de la Ianca a avut o nouă intervenție, la lovitura de cap a lui Manu, din trei metri, după o centrare de la Zaharia. În minutul 26 Pasăre a șutat din 7 metri, dar mingea a fost deviată în corner de Moroianu. Dominarea oaspeților a continuat, iar Viitorul Ianca aproape că nu a contat în atac și la pauză scorul fost 0-0.

Repriza a doua a început mai bine pentru echipa din Ianca, iar în minutul 48 au avut un șut periculos din colțul careului de 16 metri, lateral stânga, dar mingea a trecut peste poarta celor de la Focșani. În minutul 52, Ciucureanu a centrat de pe stânga la 6 metri, Pasăre a respins, dar până în piciorul lui Marius Dima, care a șutat de la 12 metri. pe jos, la colțul lung, 1-0.

Bucuria gazdelor n-a durat decât 4 minute. Dascălu a centrat în fața porții, Vlăsie a boxat în față, la 16 metri, de unde Pasăre a șutat în bara din dreapta, mingea a revenit în teren și Cosmin Pasăre, fără adversar în jurul lui, a marcat din 7 metri, 1-1. Un minut mai târziu, Manu a șutat de la 22 de metri, pe jos, dar portarul gazdelor a reținut în doi timpi de lângă bara din dreapta. Jucătorii de la Ianca au continuat să iasă la atac, dar fără sorți de izbândă, iar în minutul 75 cei de la CSM Focșani au speculat o eroare în apărarea gazdelor și au trecut la conducere. Pasăre a trimis o pasă lungă, din propria jumătate de teren, pentru Alexandru Zaharia, aflat liber între Iordache și Popa, iar experimentatul jucător al oaspeților a preluat pe piept și a șutat de la 15 metri, pe jos, la colțul lung, 1-2.

În minutul 90 Cheleș a centrat de pe dreapta, în partea opusă, la Ciucureanu, acesta i-a așezat mingea pentru șut lui Mucuță, dar șutul acestuia de la 16 metri l-a lovit în spate pe Săpunaru și a ieșit în corner. Lovitura de la colț a fost executată de Ciucureanu, de pe dreapta, pe 6 metri, la prima bară, iar Dragoș Mucuță s-a înălțat și a trimis cu capul în poartă, 2-2.

Pe final de meci jucătorii pregătiți de Viorel Tănase au alergat după golul victoriei, dar scorul a rămas 2-2, deși gazdele au protestat că le-a fost întreruptă o acțiune de atac de fluierul de final.

Viitorul Ianca: Vlăsie – M. Iordache, D. Popa, Moroianu, R. Ciochină (min. 57 Dragoș Cheleș) – Cosmin Chivu (min. 57 L. Coteț), Marius Dima, R. Băluță, Aurelian Petrache (min. 57 M. Coman) – Costin Ciucureanu, Dragoș Mucuță.

Viitorul Ianca este pe locul 3, cu 26 de puncte, iar etapa viitoare, sâmbătă, 22 aprilie, va juca în deplasare, cu Sporting Liești, echipă care a trecut pe locul 1 în play-off-ul seriei a II-a din Liga a 3-a, cu 36 de puncte.