Primele 3 puncte pentru Viitorul Ianca după două deplasări la Bacău

Viitorul Ianca a reușit să obțină cele trei puncte din a doua deplasare la Bacău, de data aceasta în fața celor de la Dinamo Bacău. Ianca a câștigat cu 2-1 după ce Dinamo Bacău a deschis scorul în minutul 50. Echipa pregătită de Victor Olenic a revenit și a marcat de două ori prin Cosmin Necoară.

După o primă repriză în care Viitorul Ianca a avut o posesie mai bună, iar cei de la Bacău au încercat să se apere cum au știut ei mai bine, de multe ori la limita regulamentului. După primele 45 de minute scorul a rămas egal, 0-0.

În minutul 50, o minge a ajuns pe partea stângă la un jucător al Bacăului care a centrat în fața porții. Necoară a ezitat să bage piciorul la minge și Tofan a reluat din 5 metri 1-0, portarul

Ianca a ieșit mai mult la atac și în minutul 52 Coman a trimis din voleu, de la 16 metri, peste poarta apărată de Dascălu. În minutul 60 Alin Radu a fost faultat în careu și arbitrul Mihai Moisă a dictat penalty. Lovitura de la 11 metri a fost executată de Cosmin Necoară, în dreapta portarului, lângă bară, 1-1.

În minutul 71 Dima i-a pasat în adâncime lui Băluță, care a șutat de la marginea careului și mingea a trecut puțin pe lângă bara porții gazdelor. În minutul 82 Araujo a executat o lovitură liberă din lateral stânga și a trimis în careu, de unde Coteț a reluat cu capul pe lângă poartă.

În minutul 84 Patriche l-a faultat la 25 de metri, ușor lateral dreapta, pe Alin Radu. Cosmin Necoară a executat lovitura liberă, peste zi, la colțul din stânga portarului, lîngă bară, 1-2!

Pe final de meci gazdele au alergat după egalare, iar în minutul 90+3 au avut o ocazie mare, când Fodor, de la 10 metri a trimis peste poarta apărată de Alin Mihai.

Viitorul Ianca a jucat în următoarea formulă: A. Mihai – Coteț, Necoară, G. Preda, Bădilaș – Băluță, Dima, D. Popa (min. 46 Cr. Irimia), Ad. Postolea (min. 46 Marco De Araujo) – M. Coman (min. 90+1 R. Băcanu), L. Iorga (min. 40 A. Radu)

În etapa a 3-a Viitorul ianca va juca sâmbătă, de la ora 17.00, pe teren propriu, cu CSM 2007 Focșani.