Timp de nouă zile Brăila va îmbrăca haine de sărbătoare cu prilejul Zilei Naționale și Aniversării Centenarului Marii Uniri și a 650 de ani de atestare documentară a Brăilei.
Programul manifestărilor va începe sâmbătă,1 Decembrie, de la ora 10.00, în Piața Independenței cu un Ceremonial militar și religios. După Semnalul Trompetului, Marșul de întâmpinare, Prezentarea onorului, salutul Drapelului de Luptă și trecerea în revistă a gărzii de onoare, Intonarea Imnului Național al României, va urma serviciul religios oficiat de un sobor de preoţi.
După rostirea alocuțiunii referitoare la sărbătorirea Zilei Naționale a României de către Prefectul Județului Brăila – George Adrian Paladi, va urma defilarea blocului de paradă și a Muzicii Militare.
După defilare va urma momentul de depuneri de buchete de flori cu însemnele naţionale (panglică tricolor, aranjament floral în culorile drapelului României) la monumentul eroinei Ecaterina Teodoroiu.
Programul evenimentelor organizate în perioada 1-9 decembrie de Primăria Brăila pentru Sărbătorirea Zilei Naționale și a Centenarului Marii Uniri:
Sâmbătă, 1 decembrie 2018:
Deschidere Târgul de Iarnă , Ora 10.00 – 20.00
Dechidere atelierelor “Români în anul Centenar”-Biblioteca Judeţeană
Ora 10.45 – Fasole cu cârnați – Primăria Municipiului oferă 3000 de porții de fasole cu cârnați
Spectacol de muzică populară dedicat Zilei Naţionale a României
10.45 – Concert Maria Ciocan
11.00 – Concert GRIGORE LEȘE
11.45 – Ansamblul “Lozioara” din Străşeni, Republica Moldova
12.15 – Ansamblul “Dunărenii”, Chiscani
12.45 – Ansamblul ”Izvoraşul ” din Cahul, Republica Modova
Platoul Primăriei
Ora 17.00 – Aprinderea Iluminatului de sărbători în municipiul Brăila
17.00 – Ansamblul “Mușețeanca” și “Hora Măxinenilor” Însurăței
17.45 – Ansamblul “Altona”- Cerna, Tulcea
18.15 – Ansamblul “Izvoraşul“ din Cahul, Republica Modova
18.40 – Ansamblul “Constantin Condruz”, Gemenele
19.10 – Ansamblul ”Kymata” al Uniunii Elene din România, Comunitatea Elenă Prahova
19.30 – Ansamblul “Lozioara” din Străşeni, Republica Moldova
20.00 – Ansamblul ”Pandora” Brăila
20.30 – Recital Trupa ANTIC
Duminică, 2 Decembrie
Târgul de Iarnă – Ora 10.00 – 20.00
17.00 – Ansamblul ”Grâușorul Osmănean” Unirea, Ansamblul ”Neculai Bucioaga” Valea Câmepii
17.40 – Ansamblul “Românaşii “ Roşiori
18.10 – Concert susținut de Muzica Militară a Garnizoanei Brăila
18.40 – Ansamblul Comunității Rusilor Lipoveni Brăila
18.55 – Ansamblul “Pandelaşul”, Casa de Cultură a Municipiului Brăila
19.25 – Ansamblul ”Pandora Junior”
19.40 – Ansamblul “Mugurii Tudorencelor”, Salcia Tudor
Luni, 3 Decembrie
17.00 – Ansamblul ”Spicul”- Siliștea
17.30 – Corul Armonia, Galbenu, Braila
17.50 – Taraful ”Șuțesti” un grup de copii de la Școala Gimnazială Șuțești
18.20 – Parohia ”Doicești”, Parohia ”Radu Vodă”, Bărăganu
18.50 – Spectacol susținut de elevii Școlii Populare de Arte ”Vespasian Lungu”
19.30 – Moment susținut de Asociația ”Ștefania Botez”, cu ocazia Zilei Internaționale a Persoanelor cu dizabilități
Marți, 4 Decembrie
17.00 – Ansamblul ”La lină fântână”, Ciocile
17.30 – Ansamblul ”Florile Racovitei”, Racovița
18.00 – Ansamblul ”Sălcioara”, Frecăței
18.30 – Spectacol susținut de elevii Palatului Copiilor Brăila
19.30 – Spectacol susținut de membrii Asociației ”Brăila” Siliștea
Miercuri, 5 Decembrie
17.00 – Ansamblul ”Sărățeanca”, Ianca
17.30 – Ansamblul ”Grădiștenii”, Grădiștea
18.00 – Ansamblul ”Romanița”, Romanu
18.30 – Grupul Vocal ”Nectar”, Viziru
19.00 – Ansamblul ”Floricica”, Gropeni
19.30 – Ansamblul ”Constantin Condruz” Gemenele
Joi, 6 decembrie
Ziua Patronului Spiritual al Municipiului Brăila “Sf. Ierarh Nicolae”
Ora 9.00 – Slujba Biserica “Sf. Nicolae”
Ora 9.30 – Vizită la căminul pentru persoane vârstnice ”Lacu Sărat”
Ora 10.00 – Vizită la căminul pentru persoane vârstnice ”Sf. Petru și Pavel”
Ora 10.00 – Teatrul de Păpuși, Spectacol de teatru pentru copii ”Scufița Roșie”
Ora 10.50 – Vizită la Creșele din municipiu
Ora 11.30 – Teatrul de Păpuși, Spectacol de teatru pentru copii ”Scufița Roșie”
Ora 13.00 – Biserica Sf. Nicolae – În căutarea celor triști și singuri (acțiune filantropică pentru persoanele aflate în dificultate)
Ora 13.20 – Primăria și Biserica oferă 2000 de porții de sarmale
Teatrul ”Maria Filotti”
Ora 16.00 – Festivitate de Premiere ”50 de ani de căsnicie”
Ora 17.00 – Premierea elevilor Olimpici(Spectacol susținut de Ansamblul ”Mugurelul Mărgineanca” – Dorohoi, Botoșani)
Piața Independenței
17.00 – Spectacol susținut de elevii Liceului de Arte ”H. Darclee”
17.40 – Spectacol susținut de elevii Școlii Populare de Arte ”Vespasian Lungu”
18.20 – Spectacol susținut de elevii Palatului Copiilor Brăila
19.20 – Spectacol susținut de Ansamblul ”Moineșteanca”, Bacău
Vineri, 7 decembrie
14.00 – Cununa Interculturalității- Festival Regional (Scoala I.L.Caragiale)
16.00 – Parada Portului Popular, pe traseul: SC Agricost SA Brăila (Radu Negru) – Calea Călărașilor – Bariera Călărașilor – Piața Independenței
17.00 – Desfășurare târg : Ansamblul ”Mugurelul Mărgineanca” – Dorohoi, Botoșani; Ansamblul ”Mugurelul” – Sighetu Marmației; Ansamblul ”Cibinul” – Sibiu; Ansamblul ”Brâulețul”- Pârșcoveni, Olt; Ansamblul ”Ciobănașul” – Rădăuți; Ansamblul ”Cununa Someșeană” – Sângiorzi Băi, Bistrița Năsăud; Ansamblul ”Hai la clacă-n Vânători” – Vânători, Neamț; Ansamblul ”Mureșul” – Ilia, Hunedoara; Spectacol ”Art Canto Morena” – Moreni, Dâmbovița; Ansamblul ”Moineșteanca” – Moinești, Bacău; Ansamblul ”Mureșul” – Ilia, Hunedoara;
Sâmbătă, 8 decembrie
16.00 – Parada Portului Popular, pe traseul: Piața Mare – B-dul Dorobanților – Bariera Călărașilor – calea Călărașilor – Piața Independenței
17.00 – Desfășurare târg : Ansamblul ”Mugurelul Mărgineanca” – Dorohoi, Botoșani; Ansamblul ”Cibinul” – Sibiu; Ansamblul ”Ciobănașul” – Rădăuți; Ansamblul ”Mugurelul” – Sighetu Marmației; Ansamblul ”Brâulețul”- Pârșcoveni, Olt; Ansamblul ”Hai la clacă-n Vânători” – Vânători, Neamț; Ansamblul ”Cununa Someșeană” – Sângiorzi Băi, Bistrița Năsăud; Ansamblul ”Moineșteanca” – Moinești, Bacău; Spectacol ”Art Canto Morena” – Moreni, Dâmbovița
Duminică, 9 decembrie
15.30- Corul Macabi
16.00 – Ansamblul ”Astras”, Constanța
16.30 – Ansamblul ”Ca pe baltă” Tufești
16.50 – Ansamblul ”Art Canto Morena” – Moreni, Dâmbovița
17.20 – Ansamblul ”Moineșteanca” – Moinești, Bacău
17.50 – Ansamblul “Garofiţa”, Lanurile
18.50 – Ansamblul ”Bordeiașul”, Bordei Verde
19.45 – Grupul ”Steluțe Dunărene”