România s-a clasat pe locul 2 la Trofeul Carpați la handbal junioare 2, ce a avut loc la Brăila, în perioada 2-4 martie 2023

Sâmbătă, 4 martie, în Sala Polivalentă Danubius din Brăila a avut loc ultima zi a turneului internațional de handbal junioare U17 ”Trofeul Carpați”. Competiția a fost câștigată de naționala Ungariei, care a câștigat meciul decisiv pentru locul 1 cu echipa României, 32-25. România a terminat turneul pe locul 2, iar locul 3 a fost câștigat de naționala Norvegiei. Pe locul 4, fără nicio victorie, s-a clasat naționala Slovaciei.

În cele 3 zile ale turneului de la Brăila, România a învins cu 27-17 naționala Slovaciei și cu 30-25 naționala Norvegiei.

La finalul turneului s-au acordat și premii speciale: cea mai buna extremă stânga – Line Strand-Larsen (norvegia). cel mai bun inter stânga – Ana Maria Șerban, cel mai bun centru – Barbora Sabovova (Slovacia), cel mai bun inter drerapta – Virag Fazeka,s (Ungaria), cea mai bună extremă dreapta – Synne With (Norvegia), cel mai bun pivot – Hanna Waaler Lindquist – (Norvegia), cel mai bun portar – Reka Grebenar (Ungaria), cel mai bun apărător – Maria Soroceanu (Romania). Golghetera turneului: Renata Keceli Meszaros (Ungaria). Cea mai bună jucătoare a turneului: Oda Jeanette Burhol (Norvegia).