Sporting Liești a câștigat cu 2-0 amicalul cu Dacia Unirea Brăila

Sporting Liești a încheiat cu victorie jocurile de pregătire din pauza de iarnă. Trupa lui Cătălin Savu s-a impus cu scorul 2-0 (2-0) în testul de pe ”Liești Arena” cu colega de eșalon Dacia Unirea Brăila. Iordache și Costea au fost marcatorii Lieștiului în a patra victorie din cele cinci jocuri de verificare.

Dacia Unirea a avut și ea câteva ocazii de a marca, dar acestea au fost irosite cu prea multă ușurință. În prima repriză a fost o ocazie a lui Mbamba care a șutat de la 16 m pe lângă poarta și apoi un șut a lui Robu apărat de portarul Brăneț. În a doua repriză Robu, singur cu portarul, a șutat în el, apoi Gruia din 2 metri, cu poarta goală, a trimis cu capul peste poartă. O altă ocazie a brăilenilor a fost irosită de Edmilson, care a șutat la colțul lung și a respins portarul.

Meciul a fost abordat de Sporting Liești cu formula: Brăneț, Ștefănescu, Maftei, Iacob, Dima, Chiriac, Cucu, Crihană, Stan, Iordache, Costea. Au mai intrat: Cilighidreanu, Grigoraș, Munchiu, Mihu, Hodorogea, Călin, Sănduc, Prepeliță, Angheluță.

Dacia Unirea Brăila a jucat cu următoarea echipă: B. Toma (min 65 Moisoiu) – Lautaro, Șt. Sava, A. Bădilaș, Simion (min 75 Ene). Isak (min 46 Boroșu), Mendez (min 80 Ghiță). Edmilson (min 75 Răileanu), Luca (min 46 Oumar). Val. Robu, Mbamba (min 55 Gruia). Isak și Mbamba au fot în probe, dar nu vor rămâne în lot pentru că nu au dat satisfacție.

Sâmbătă, 11 martie, de la ora 15.00, Sporting Liești va susține primul joc oficial din 2023. Formația gălățeană va juca pe terenul echipei de pe locul doi din serie Metalul Buzău. Sporting Liești este pe locul 6 în clasamentul seriei a II-a din Liga a III-a cu 24 de puncte din 15 jocuri. Dacia Unirea Brăila va juca vineri, 10 martie, de la ora 15.00, în deplasare, cu Dinamo Bacău. Echipa brăileană este pe ultimul loc în seria a II-a din Liga a 3-a, cu doar 2 puncte după 15 etape.