Sporting Liești câștigă la Chiscani și trece pe locuri de play-off

Nicio surpriză în meciul din etapa a 15-a din seria a II-a a Ligii a 3-a, în care Sportul Chiscani a primit vizita celor de la Sporting Liești. Oaspeții au câștigat cu 4-0 (2-0), dar diferența putea fi și mai mare dacă mingea nu nimerea bara de 3 ori.

Oaspeții au irosit șansa de a deschide scorul în minutul 15, când Ionuț Iancu a șutat de la 16 metri, însă Tunea a reținut. După numai patru minute, Sporting Liești a deschis scorul. I. Iancu a șutat la poartă, Tunea a respins mingea în față iar Andrei Mihu a înscris cu un șut de la 10 metri. Sporting și-a dublat avantajul în minutul 25, prin Chiriac și a condus cu 2-0 la pauză.

Sportul Chiscani putea înscrie golul de onoare în minutul 52, când Mohoriță a șutat plasat de la 16 metri, dar Brăneț a scos mingea de la rădăcina barei. În minutul 55, I. Iancu a fost faultat în careul echipei gazdă de către Iacob, Maftei a marcat din penalty și echipa oaspete s-a desprins la 3-0.

După numai cinci minute, Sporting a beneficiat de încă un penalty, Tunea a reușit să respingă șutul lui Iancu, dar aceasta a ajuns la Călin care a trimis-o în plasă. În minutul 85, Sporting Liești putea înscrie și al cincilea gol însă mingea șutată de Bîrlădeanu a lovit transversala și a căzut pe linia porții.

A fost cea de a 15-a înfrângere suferită de Sportul Chiscani, din tot atâtea partide disputate în acest sezon competițional. În schimb, Sporting Liești a urcat pe locul 4, ultimul care califică în play-off.

Sportul Chiscani: Tunea – Dănăilă, M. Pascu, Sloată, Sima – G. Ioniță, G. Iacob, Bahnașu, Stroe – Tarozzi, Mohoriță. Rezerve: Olaru, C. Bogdan, Scarlat, Petrea, Cozman, Ghițun.

Sporting Liești:  A. Brăneț – Chiriac, Voicu, Maftei, Drăgan, Cucu, Mihu, Stan, Iancu, Bîrlădeanu, Călin. Au mai intrat: Grigoraș, Bucevschi, Milea și Iftimie.