Sportul Chiscani a pierdut cu 0-1 meciul cu CSM Focșani, cu un gol primit în minutul 78

Sportul Chiscani, cu o echipă tânără, cu mulți jucători fără experiența Ligii a 3-a, a cedat la limită în meciul din prima etapă, pe teren propriu, cu CSM 2007 Focșani. În ciuda faptului că oaspeții au controlat meciul aproape de la cap la coadă, golul victoriei a fost marcat abia în minutul 78, de Mădălin Predoiu.

În prima repriza Sportul Ciscani a trecut linia de centru doar de 3-4 ori și a avut un șut periculos la poarta oaspeților în minutul 39, câmd Bahnașu a șutat după o acțiune pe stânga, dar mingea a trecut mult peste poarta apărată de Apenciucesei. CSM 07 Focsani a avut posesia, a dominat jocul în prima repriză, dar nu a avut prea multe oportunități de a ataca poarta pe ultimii 18 – 20 metri.

Focșaniul a avut câteva ocazii, prima chiar în minutul 8. Ciochină a centrat în fața porții, iar Bratu a reluat mingea cu capul, însă Olaru a respins în corner. În minutul 21 Bratu a trimis din 4 metri pe lângă poartă, iar în minutul 42, Strătilă, rămas singur cu portarul Olaru, a șutat la colțul lung, dar portarul Chiscaniului a întins piciorul și a respins în lateral, astfel că scorul la pauză a rămas 0-0.

În minutul 50 Olaru a scos mingea de la colțul scurt, la șutul lui Bratu. În minutul 72 portarul celor de la Focșani a ieșit la marginea careului și a degajat mingea din fata lui Ioniță.

În minutul 78 CSM Focșani a deschis scorul. Intrat de 9 minute pe teren, Mădălin Predoiu a marcat  din 4 metri central, după o centrare de pe dreapta a lui Juncănaru. În minutul 83 la o lovitură liberă pentru Sportul Chiscani, de la 25 metri, Stroe a șutat pe poartă, dar portarul Apenciulesei a reținut fără probleme o minge de sub transversală, șutul nefiind unul foarte puternic.

Sportul Chiscani: Olaru – L. Iancu, M. Pascu, Dănăilă, S. Sima, – Capbun (min. 87 Scarlat), Iacob – Stroe (min. 90+1 Bolozan), Giol (min. 46 C. Bogdan), Bahnașu – Cozman (min. 53 T. Ioniță)

CSM 07 Focșani: Apenciucesei – Juncănaru, Bratu, Pădureț, Negoiță, Strătilă (min. 85 Salaoru), Săpunaru, Ciochină (min.69 Paizan), Manu (min. 69 Predoiu), Dascălu, Agafitei (min. 69 Pasăre)

În etapa a II-a din seria a II a Ligii a 3-a, sâmbătă, 4 septembrie, de la ora 17.00, Sportul Chiscani va juca în deplasare cu Oțelul Galați.