Tinerețea, dar și oboseala după două meciuri în 24 de ore, și-au spus cuvântul

Tinerele jucătoare ale echipei a doua a HC Dunărea Brăila au întâlnit duminică la prânz pe HCF Piatra Neamț. Meciul a contat pentru etapa a XIII-a din seria A a Diviziei A de handbal feminin.

Lipsa de experiență, dar în primul rând tinerețea unei echipe în care doar două jucătoare au mai mult de 19 ani, s-a făcut simțită și în acest meci, în care antrenorii echipei brăilene n-au putut conta pe Iasmina Ichim, accidentată cu o zi înainte într-un meci al echipei de junioare I de la LPS Brăila. Chiar dacă au avut-o pe Alina Vătu în echipă aproape trei sferturi din meci, tinerele jucătoare pregătite de Cristian Preda și Eugen Jelesneac au dus ritmul doar în prima repriză.

După o primă repriză echilibrată, în care tinerele jucătoare de la HC Dunărea, și cu Alina Vătu pe teren, au ținut ritmul cu echipa din Piatra Neamț, în partea a doua oaspetele s-au distanțat și au câștigat cu 31-23 (15-13).

Brăila a condus doar la începutul meciului și a mai reușit să revină după ce a fost ce a fost condusă cu trei goluri și să egaleze la 12 în minutul 24. În ultima secundă a primei reprize, la o aruncare de la 9 metri cu zid a echipei din Piatra Neamț, zidul și portarul au tratat faza cu prea multă lejeritate și Anca Oancea a găsit culoarul pentru a marca golul cu numărul 15 al oaspetelor, care au intrat la pauză cu două goluri avans.

În partea a doua HCF Piatra Neamț și-a mărit rapid avansul al 4 goluri, apoi la cinci goluri, scor 15-20 în minutul 37. În minutul 41 Brăila s-a apropiat pentru ultima dată la trei goluri, scor 18-21, după care oaspetele și-au mărit constant avansul. Cea mai mare diferență de scor a fost în minutul 58, de 9 goluri. Rezultatul final a fost stabilit în minutul 59 de Ștefania Epureanu, care a marcat pentru 23-31.

Pentru HC Dunărea II Brăila au marcat: Alina Vătu -10 goluri (7 de la 7 m), Alexandra Vrabie -6, Ștefania Epureanu -4, Alexandra Oprea -2 și Mirabela Coteț -1. Au mai jucat: Ana Maria Micu, Elena Caraman – portari, Anca Chirică, Nicoleta Popa, Iulia Sava, Delia Luca și Diana Gașpar.

Pentru HCF Piatra Neamț au marcat: Flavia Doreanu -9 goluri (3 de la 7 m), Anca Oancea -8, Simona Miron -5, Rebeca Roșca -3, Andreea Creangă -3, Petronela Dada -3.

HC Dunărea II Brăila a rămas pe locul 4, cu 10 puncte, iar etapa viitoare va juca tot pe teren propriu, cu ACS UAIC CNOT Iași.