Victorie categorică pentru Dunărea Brăila în deplasarea de la SCM Craiova

HC Dunărea Brăila a defilat în meciul din etapa a 17-a a Ligii Florilor, reușind să câștige la 10 goluri diferență meciul din Polivalenta din Bănie, cu SCM Craiova. Brăila a obținut a 11-a victorie în campionat într-un meci în care a marcat 37 de goluri, cele mai multe marcate într-un meci din această ediție de campionat. Fetele lui Costică Buceschi au câștigat cu 37-27 (20-13) și au urcat pe locul 4, cel puțin până când SCM Rm. Vâlcea va juca meciul din etapa a 17-a cu Dacia Mioveni.

Brăila a condus de la cap la coadă acest meci, cele două echipe fiind la egalitate o singură dată, la scorul de 1-1, în minutul 2. Brăila s-a distanțat la 4 goluri, 4-8 și 5-9. Craiova s-a apropiat de două ori la două goluri, dar de la 8-10 în minutuș 13, în minutul 18 diferența s-a majorat la 6 goluri, 8-14. În minutul 25 Lavko a majorat diferența la 7 goluri, scor 10-17, după un gol marcat de Lavko. Cea mai mare diferență de scor din prima repriză a fost de 8 goluri, înregistrată prima dată în minutul 27, după golul marcat de Kanaval pentru 11-19. După 30 de minute scorul a fost 13-20.

În repriza a doua Brăila a marcat primul gol abia în minutul 35, dar până atunci Craiova a marcat doar de două ori. iar în minutul 40 diferența s-a majorat la 10 goluri, scor 15-25. Craiova a marcat următorul gol după 8 minute în care n-a înscris, dar la jumătatea reprizei secunde Brăila conducea cu 12 goluri, scor 17-29. Cea mai mare diferență a fost de 13 goluri, după golul de 23-36 marcat de Gomes da Rocha în minutul 58. La final Brăila s-a impus la o diferență de 10 goluri, 27-37.

Pentru HC Dunărea Brăila au marcat: Liscevic -6 goluri, Gonzalez -6, Schmeltzer -4, Lavko -4, Da Rocha -3, Udriștioiu -3, Severin -2, Kanaval -2, Araujo -2, Venancio -2, Sazdovska -1, Quintino -1, Balog -1.  În poartă Elena Șerban a avut 11 intervenții reușite. Au mai jucat: Pessoa și De Souza.

Sursa: Realitatea de Braila