Victorie cu 1-0 pentru Dacia Unirea Brăila în amicalul cu Viitorul Cireșu

Sâmbătă, 16 iulie, de la ora 10.00, pe terenul din localitatea Urleasca, Dacia Unirea Brăila a jucat un meci de pregătire cu Viitorul Cireșu, campioana Ligii a 5-a, seria a II-a, echipă care s-a înscris în Liga a 4-a pentru sezonul viitor și s-a întărit cu câțiva jucători cu experiență, printre ei aflându-se și Stelian Nicoliță, de la CS Făurei. Dacia Unirea Brăila a câștigat meciul cu scorul de 1-0 (0-0).

În prima repriză Viitorul Cireșu a avut o oportunitate de a deschide scorul, dar Daniel Percă a executat slab o lovitură de la 11 metri și portarul Bogdan Toma a apărat. În repriza a doua, în minutul 55, Ștefăniță Sava a fost faultat în careu de un fundaș al celor de la Cireșu și Alexandru Duțu a transformat lovitura de pedeapsă. Putea fi 1-1, dar Mihai Popa a ratat și el o lovitură de la 11 metri, de data aceasta portarul Butunoiu parând penalty-ul celor de la Viitorul Cireșu.

Dacia Unirea Brăila a început meciul în formula: Toma – Brașovean, Stepanenco, Bădilaș, Leu, Borosu, Vartolomei, Gheorghiu, Sava, Duțu și Ghiță. În repriza a doua au jucat: Butunoiu (min. 80 Moisoiu) – Ene, Brașovean, Bădilaș, Radu, Boroșu, Răileanu, Balaban (min 75 Carnaru), Giurcanu, Duțu, Gheorghiu.

Vineri, 22 iulie, Dacia Unirea Brăila va juca un nou meci amical, în deplasare, la Înainte Modelu, echipă de Liga a 3-a.

Sursa: Realitatea de Braila