De vineri până duminică, la Bacău, s-a desfășurat ultimul turneu din seria A -Divizia A la handbal feminin. Echipa a doua a HC Dunărea Brăila a câștigat toate cele 3 meciuri și a terminat pe locul 2, dar nu are dreptul de a participa la turneul de baraj pentru promovarea în Liga Națională.

În primul meci, HC Dunărea II Brăila a trecut de CSM Roman cu 26-23 (11-11). Brăila a început bine și a condus cu 4-1 în minutul 12. Romașcancele au revenit și au egalat la 8 în minutul 23, iar la pauză scorul a fost 11-11. În minutul 38 echipa pregătită de Cristian Preda s-a distanțat din nou la 3 goluri, 16-13 în minutul 38. În minutul 51 CSM Roman a trecut pentru prima dată la conducere, scor 19-20. De la 22-22 în minutul 54 Conțu a marcat de 3 ori pentru Brăila și și-a dus echipa la 25-22 în minutul 59. Până la final ambele echipe au mai arcat câte un gol și HC Dunărea II a câștigat cu 26-23. Golurile echipei brăilene au fost marcate de: Ichim 8, Axinte 4, Conțu 4, Terciu 3, Gașpar 3, L. Surdu 2, Iordache 2

sâmbătă, HC Dunărea a trecut de gazda turneului, cu 33-25 (19-15). Meciul a început sub semnul echilibrului, echipa din Bacău fiind la conducere de cinci ori, până în minutul 13, la scorul de 6-5. HC Dunărea II a marcat de trei ori consecutiv și s-au distanat la două goluri. Gazdele au egalat la 8, dar brăilencele a înscris din nou prin Coteț și Ichim. După 11-12 în minutul 22, Brăila a marcat de 4 ori și în minutul 26 scorul era 11-16. La pauză Dunărea II a intrat cu 4 goluri avans, scor 15-19. În minutul 44 HC Dunărea II s-a desprins la 7 goluri, scor 19-26. Cea mai mare diferență de scor a fostde 8 goluri, înregistrată prima dată în minutul 50, scor 22-30, după două goluri legate marcate de Laura Surdu. Meciul s-a încheiat cu o victorie la 8 goluri a echipei din Brăila, ultimul gol fiind marcat de Anca Popescu. Pentru HC Dunărea II Brăila au marcat: Ștefania Epureanu -9 goluri,, Mirabela Coteț -5, Diana Axinte -5, Amalia Terciu -5, Iasmina Ichim -4, Laura Surdu -3, Anca Popescu -2,

Duminică, în ultimul meci al turneului de la Bacău, HC Dunărea II Brăila a câștigat la limită, scor 24-23 (11-12), meciul cu HCF Piatra Neamț și a terminat seria pe locul 2. Și în acest meci Brăila a început bine și a condus cu 4 goluri, scor 8-4 în minutul 14. și 9-5 în minutul 17. În minutul 23 HCF Piatra Neamț a trecut la conducere, după cinci goluri consecutive, iar în minutul 28 avea 2 goluri avans, scor 10-12. Axinte a marcat pentru Brăila și scorul la pauză a fost 11-12. Diana Gașpar a marcat primele 3 goluri din repriza a doua și a fost rândul Brăilei să conducă din nou pe tabela de marcaj. În minutul 45 HC Dunărea II s-a distanțat la 3 goluri, scor 18-15, dar în minutul 56 echipa din Piatra Neamț s-a apropiat la un gol, scor 23-22. Terciu a marcat pentru Brăila, iar adversarele au mai marcat și ele o dată, iar scorul final a fost 24-23. Pentru HC Dunărea II Brăila au marcat: Gașpar -7, Axinte-7, Terciu -5, Ichim -2, L. Surdu -1, Iordache -1 și Coteț -1.

HC Dunărea II Brăila a terminat pe locul 2 în seria A cu 22 de puncte și golaveraj 223-195.