Viitorul Ianca a câștigat cu 3-0 meciul cu CS Făurei din prima etapa din play-out

În prima etapă din play-out, în seria a II-a a Ligii a 3-a, s-a jucat derby-ul județean dintre Viitorul Ianca și CS Făurei. Meciul, desfășurat pe stadionul din Plopu, s-a încheiat cu victoria celor de la Ianca cu scorul de 3-0 (0-0). În urma acestui rezultat, Viitorul Ianca se menține pe locul 2 în seria de play-out, cu 31 de puncte, iar CS Făurei este pe penultimul loc, cu 8 puncte.

Viitorul Ianca au avut prima fază periculoasă în minutul 2, la o acțiune pe partea stângă a lui Ciucureanu, finalizată cu un șut de la 24 de metri, dar mingea s-a dus peste poarta celor de la Făurei. În minutul 4, după un un-doi Iorga-Crăciun, primul a intrat în careu și a șutat de la 7 metri, lateral dreapta, pe colțul scurt, dar portarul Radu a respins în lateral. Iorga a recuperat și a scos la 16 metri, pentru Dima, dar șutul acestuia a fost blocat de un jucător al oaspeților. În minutul 7, Iorga a centrat în careu pentru Coman, acesta a lovit mingea cu capul din 7 metri, dar portarul Radu a deviat mingea în corner, peste poartă. Lovitura de la colț a fost executată de Ciucureanu, iar Marius Coman a deviat cu capul, spre bara a doua, iar Bogdan Ilie a respins de pe linia porții și apoi fundașii de la Făurei au trimis mingea din nou în corner. Tot Ciucureanu a executat lovitura de la colț, de pe partea stângă, direct pe poartă, dar portarul Radu a respins în lateral.

În minutul 19 Stelică Nicoliță a luat o acțiune pe cont propriu de la 40 de metri, a pătruns în careu, dar a căzut într-un duel umăr la umăr cu Preda. Arbitrul nu a acordat penalty, în schimb i-a dat galben pentru simulare jucătorului de la Făurei, dar și un galben lui Dima pentru un fault la Nicoliță la circa 25 de metri, pentru care centralul lăsase legea avantajului.

În minutul 34 Coman a trimis o minge în fața porții, portarul Radu a respins în față, din fața lui Dima, mingea a ajuns la Costin Ciucureanu, care l-a driblat pe Lazăr și a șutat de la 11 metri în plasa porții celor de la Făurei, 1-0 pentru Viitorul Ianca.

În minutul 43, mingea a ajuns la Kassabji Omar, la circa 25 de metri, dar șutul acestuia a fost reținut în doi timpi de portarul Alin Mihai. În minutul 44, Iorga a intrat în careul oaspeților, dar portarul Daniel Radu a ieșit și l-a blocat la 6 metri, astfel că scorul după 45 de minute a rămas 1-0.

În primul sfert de oră al reprizei a doua meciul a fost unul de luptă între cele două careuri, presărat cu multe faulturi. În minutul 63, după o cursă de circa 40 de metri, Crăciun i-a pasat lui marius Dima, dar șutul acestuia de la 25 de metri a trecut pe lângă poarta apărată de Daniel Radu. În minutul 66, Bănel Nicoliță a executat o lovitură liberă de la circa 25 de metri lateral stânga, dar mingea a trecut pe lângă poarta lui Mihai.

În minutul 73, Crăciun a trimis o minge în careu, pentru Coman, dar șutul acestuia din 7 metri lateral dreapta a fost blocat de Burcea, care a trimis în corner. Lovitura de la colțul terenului a fost executată de Ciucureanu, mingea a fost scoasă la 16 metri, de unde Crăciun a șutat la poartă, dar Daniel Radu a reținut.

În minutul 75 Omar i-a pasat lui Bud, dar acesta s-a încurcat în minge și a fost deposedat. Gazdele au pornit un atac rapid. mingea a juns în dreapta la Iorga, acesta a trimis o minge lobată la bara a doua pentru Marius Coman, la bara a doua, iar atacantul gazdelor a trimis cu capul din 4 metri în poarta lui Daniel Radu, 2-0 din minutul 75.

În minutul 76 Cristi Bud a șutat de la 17 metri, dar mingea a trecut pe lângă vinclul porții lui Mihai. Portarul gazdelor a repus din colțul careului de 6 metri și a trimis lung, pentru Iorga, iar acesta cu o execuție cu călcâiul i-a pasat lui Marius Coman, care l-a driblat pe Radu și a trimis mingea în poartă din 2 metri, 3-0 pentru Viitorul Ianca, din minutul 77.

În minutul 82 Bud a centrat din colțul careului de 16 metri pentru Stelică Nicoliță, dar acesta a reluat din 6 metri, pe colțul lung, dar mingea a trecut pe lângă poartă. În minutul 88 Bordei a pasat la bara a doua pentru Stelică Nicoliță, dar reluarea acEstuia din 5 metri a fost imprecisă și mingea a ieșit în aut de poartă. Jumătate de minut mai târziu, Kassabji Omar a șutat de la 17 metri, puțin lobat, dar mingea a trecut peste poartă, iar în minutul 90+1 Cristi Bud a executat o lovitură liberă de la 25 de metri, dar a trimis peste poartă și meciul s-a terminat cu victoria Viitorului Ianca cu scorul de 3-0.

Viitorul Ianca: A. Mihai – Postolea, G. Preda, D. Popa (min. 83 C. Necoară), R. Băluță – Ciucureanu, A. Radu (min. 78 Gorgovan), M. Dima. A. Crăciun (min. 78 R. Cristea) – L. Iorga (min. 83 Șt. Cazacu), M. Coman.

CS Făurei: D. Radu (min. 84 B. Toma) – Burcea, B. Nicoliță, Lazăr, Sopioniac (min. 78 I. Comșa) – Bordei, B. Ilie, Kassabji, Gherghișan – S. Nicoliță, C. Bud.

În etapa a II-a din seria a II-a a Ligii a 3-a a play-out-ului, CS Făurei va juca pe teren propriu cu CSM Râmnicu Sărat, iar Viitorul Ianca va juca în deplasare, la Sporting Liești.