Viitorul Ianca a câștigat cu 3-0 meciul din deplasare cu Voința Limpeziș

Viitorul Ianca a obținut sâmbătă după amiază, a treia victorie din acest sezon de Liga a 3-a, toate în deplasare. De data aceasta, echipa antrenată de Adrian Baldovin s-a impus cu 3-0 (2-0) pe terenul nou promovatei Voința Limpeziș.

Viitorul Ianca a deschis scorul în minutul 19. La o acțiune de atac a gazdelor, Păvălache a recuperat mingea, dar Florin Alexandru l-a faultat în apropierea centrului terenului și a oprit contraatacul. Dan Popa a executat lovitura liberă din propria jumătate de teren și a trimis mingea înalt, în careul gazdelor, de unde Marius Coman a trimis cu capul, de la 10 metri, peste portarul Bucurel, ieșit din poartă, 0-1.

În minutul 21 Ciucureanu a executat o lovitură liberă din colțul careului de 16 metri, lateral stânga și a trimis plasat, peste zid, la colțul scurt, dar Bucurel a reținut. În minutul 24 Harbuz și-a încercat norocul cu un șut de la circa 35 de metri, dar mingea s-a dus mult pe lângă poartă. În minutul 25, la capătul unei acțiuni pe partea stângă a celor de la Viitorul Ianca, Chivu a pasat pentru Păvălache, iar acesta a prelungit și mingea a ajuns la Băluță, care a șutat de la 14 metri, pe lângă poartă. În minutul 27, Costache a executat o lovitură liberă de la 26 de metri, a trimis pe colțul scurt, dar portarul Mihai a deviat mingea în bară, apoi aceasta a venit în teren la Bratu, aflat însă în poziție de offsaid.

În minutul 39, portarul Alin Mihai a degajat lung, până în terenul advers, Stelu Costache a încercat să respingă cu capul dar mingea a ajuns la Chivu, care a preluat cu genunchiul, apoi a trimis cu capul până la Marius Coman, aflat la 18 metri de poarta gazdelor, iar atacantul celor de la Viitoarul Ianca a șutat din întoarcere, avându-l pe Micu în spatele său, și a trimis mingea sub transversală, 0-2.

Un minut mai târziu Micu a pierdut o minge la 22 de metri de propria poartă, Coman a preluat și a trimis pe lângă portarul Bucurel, dar Alexandru a reușit să ajungă și să scoată minge de pe linia porții, reparându-și greșeala.

În minutul 47 Ianca putea face 0-3, dar șutul lui Păvălache din colțul acreului de 16 metri, lateral dreapta, a lovit transversala. În minutul 68 Coman a șutat de la 22 de metri, din vole, dar mingea a trecut peste poartă. În minutul 79 Andrei Anghel a primit al doilea cartonaș galben și a fost eliminat, după ce a stat în teren mai puțin de 35 de minute. În minutul 81 Stelu Costache a executat o lovitură liberă de la 25 de metri, lateral stînga, și a șutat pe colțul scurt, dar portarul Mihai a fost atent și a scos de lângă vinclu, în corner. Prima lovitură de la colț a fost din nou trimisă în corner, iar la a doua, executată tot de pe partea stângă, Bratu a trimis peste poarta lui Mihai.

În minutul 90+3 Petrache a pornit pe un contraatac pe partea stângă, din propiul teren, a intrat până în careu și a centrat în fața porții, de unde Dragoș Cheleș, intrat pe teren de câteva minute, a trimis în poarta goală, 0-3.

Voința Limpeziș: Bucurel (min. 46 G. Gana) – Al. Lemnaru, D. Bratu, Fl. Alexandru, Pucheanu, S. Costache, Cr. Lemnaru, Harbuz, Micu, M. Radu (min. 46 Al. Cristea), Njopgang Passi (min. 46 A. Anghel).

Viitorul Ianca: Mihai – Iordache, Moroianu, D. Popa, L. Coteț – Păvălache, C. Chivu (min. 67 Ad. Postolea), M. Dima (min. 88 D. Cheleș), Ciucureanu (min. 88 Ciucureanu) – Băluță (min. 67 Ciochină), M. Coman (min. 74 A. Petrache)

Voința Limpeziș este pe penultimul loc în seria a II-a din Liga a 3-a, cu 4 puncte după 7 etape, iar în etapa a 8-a va juca în deplasare la Metalul Buzău. Viitorul Ianca a urcat pe locul 5 în clasament, cu 10 puncte și golaveraj 11-11, iar etapa viitoare va juca tot în deplasare, la CSM Focșani.