Viitorul Ianca a câștigat cu 3-2 amicalul cu liderul ligii a 4-a, Victoria Traian

Sâmbătă, 5 februarie, pe stadionul Mircea Ceicu din comuna Traian, liderul Ligii a 4-a din Brăila, Victoria Traian a jucat un meci amical cu Viitorul Ianca, echipa din Liga a 3-a cu cea mai bună poziție în clasament dintre cele trei echipe din județul Brăila. Viitorul Ianca a câștigat cu 3-2 (2-1).

Victoria Traian a avut prima mare ocazie a meciului, când Andrei Antohi a scăpat singur cu portarul Alin Mihai, a trimis mingea peste acesta, dar balonul nu s-a dus pe cadrul porții celor de la Ianca. În minutul 20 gazdele au deschis scorul prin Emanuel Moldoveanu. În minutuș 27 Iordache i-a pasat lui Andrei Crăciun care a centrat în fața porții iar Iorga a marcat pentru 1-1. În minutul 44 Marius Dima a marcat pentru 2-1 din lovitură de pedeapsă.

În minutul 67 gazdele au egalat în urma unui autogol al lui gabriel Preda, care a trimis în propria poartă o minge pe care a încercat să o respingă. În minutul 83 după o centrare de pe dreapta a lui Gorgovan, Alin radu a reluat din 6 metri și a marcat pentru 3-2.

Oaspeții au mai avut două oacazii mari de gol, dar Marius Coman și Rareș Cristea au ratat din poziții de unu la unu cu portarul celor de la Victoria Traian. Victoria Traian a irosit două șanse de gol în prima repriză, prin Antohi și Chivu.

Viitorul Ianca a început meciul în formula: A. Mihai, M. Iordache, Postolea, G. Preda, R. Băluță – Cr. Irimia, M. Dima, A. Crăciun – L. Iorga, M. Coman, L. Coteț. În repriza a doua au intrat: Stănciulescu, Gorgovan, Șt. Cazacu, Ciucureanu, A. radu, G. Chihaia, R. Cristea, Steve Landry Somfah Bwetaha.

Victoria Traian a început meciul cu formula: Tudor – Păduraru, Dumitru, Dobrin, Drăguț – Chivu, P. Ioan, C. Roșu – Al. Buzatu, A. Antohi, E. Moldoveanu. Au mai jucat Dinu, Căldăruș, Mogoș, Simion, G. Puia.

Următorul amical pentru Viitorul Ianca va fi miercuri, 9 februarie, cu Dacia Unirea Brăila, apoi, vineri, 11 februarie, vor pleca într-un cantonament la Târlungeni, unde au programate alte trei meciuri de pregătire. Victoria Traian va juca următorul amical sâmbătă, 12 februarie, cu Sporting Liești.