Viitorul Ianca a câștigat cu 5-3 meciul din deplasare cu Dinamo Bacău după ce la pauză gazdele au condus cu 2-1

Viitorul Ianca a prins gustul golurilorși al victoriilor, iar marți seara, la Baza Sportivă FC Bacău – Ruși Ciutea, a reușit să învingă pe Dinamo Bacău, scor 3-5 (2-1). Dragoș Mucuță a confirmat forma bună în care se află după revenirea la echipa din Ianca, sub comanda lui Viorel tănase, și a reușit să înscrie din nou 3 goluri.

Prima ocazie a meciului a aparținut gazdelor, în minutul 8, când Tofan a reluat de la 7 metri, dar portarul Mihai a reținut. În minutul 22, Băluță a recuperat o minge la centrul terenului a trecut de un adversar și a pătruns în careu, apoi a șutat de la 11 metri, ușor lateral stânga, cu stângul, pe colțul scurt, dar Anton a reținut. În minutul 22 la o lovitură liberă din lateral dreapta, Tofan a centrat în careu, Drugă a deviat ușor și mingea din pământ s-a dus în transversală și apoi a căzut pe plasa porții.

În minutul 36 Viitorul Ianca a deschis scorul. Aurelian Petrache a centrat de pe dreapta, mingea a trecut prin fața porții și a ajuns la Rareș Băluță, pe colțul lung, iar acesta a trimis de la un metru de poartă, pe lângă portarul Anton.

În minutul 38 Curpan a șutat din interiorul careului, la colțul scurt, dar portarul Mihai a deviat în corner. Tofan a executat cornerul și a centrat în careu, mingea a ajuns la Ganea, care a șutat de la 8 metri și Padovei a schimbat traiectoria mingiei, restabilind egalitatea, 1-1 din minutul 39. În minutul 41, Curpan a centrat de pe dreapta, în centrul careului, pentru Padovei, Popa a încercat să degajeze dar mingea a ajuns la Victor Ciumașu care a șutat de la 12 metri, pe colțul lung, 2-1.

În minutul 44, gazdele au avut o lovitură liberă de la 17 metri, lateral stânga, iar Cimașu a șutat direct pe poartă, la colțul scurt, dar Mihai a reținut și scorul la pauză a rămas 2-1.

În minutul 46 șutul de la 16 metri expediat de Ursu l-a nimerit pe Iordache și mingea a ieșit în corner. În minutul 53, Iordache a primit o pasă de la Ciucureanu, la 20 de metri de poartă, dar șutul său a trecut peste poarta lui Anton.

În minutul 58, Iordache a aruncat de la margine, lung, până în careu, mingea a ajuns la Dragoș Mucuță care s-a înălțat de lângă Tofan și a trimis de la 4 metri, cu capul, sub transversală. 2-2.

În minutul 70, Ciucureanu a trimis o pasă lungă, la întâlnire, pentru Rareș Bălță, talonat de Tofan și Apostol, care a ajuns mingea la 16 metri și a trimis pe lângă portarul Anton, 3-2.

În minutul 76, Ciucureanu a pătruns pe partea stângă, l-a depășit pe Ciumașu și a centrat în fața porții de unde Dragoș Mucuță a trimis în plasa porții gazdelor, 2-4.

În minutul 77 Cimașu a luat o acțiune pe cont propriu și i-a pasat la marginea careului lui Padovei. Atacantul gazdelor a șutat la poartă, Alin Mihai a parat dar nu a reușit să rețină, Pantelei a urmărit mingea, iar portarul celor de la Ianca l-a agățat cu piciorul și arbitrul a dictat penalty pentru gazde. Lovitura de la 11 metri a fost executată de Dudu Drugă care a marcat pentru 3-4.

În minutul 81, la capătul unei acțiuni ofensive a oaspeților, Ciucureanu a șutat de la 19 metri peste poartă. În minutul 82 Ciucureanu i-a pasat la 18 metri lui Mucuță, acesta s-a dezechilibrat și a căzut, dar a reușit să-i paseze lui Iordache. Fundașul dreapta al celor de la ianca a centrat în careu, iar Mucuță a reluat cu capul, din 7 metri, de lângă Apostol, 3-5.

În minutul 85 C. Marius a primit o pasă în adâncime și a șutat de la 15 metri, portarul Anton a respins în față, mingea a ajuns la Șoptică care a trimis spre poartă, dar Apostol a călcat pe minge și apoi a degajat-o din fața mijlocașului de la Ianca. Jucătorii de la Ianca au cerut penalty, pentru fault la Șoptică, dar arbitrul a lăsat jocul să continue. În minutul 87 Ursu a șutat de la 16 metri, dar Mihai a respins în lateral, de lângă bara din dreapta.

Viitorul Ianca: A. Mihai – Iordache, D. Popa (min. 46 I. Comșa), Moroianu, L. Coteț – Păvălache (min. 56 R. Șoptică), M. Dima, Băluță (min. 85 Gherghișan), Ciucureanu, Petrache (min. 56 Marius C.) – Mucuță (min. 85 D. Andrei). Antrenor: Viorel Tănase

În etapa următoare, a 7-a din play-out, Viitorul Ianca va juca sâmbătă, 6 mai, de la ora 18.00, la Plopu, cu Voința Limpeziș.