Viitorul Ianca a frânt aripile Aerostarului, la Bacău

Viitorul Ianca nu se dezmite și continuă seria meciurilor bune în deplasare, în timp ce pe teren propriu nu a câștigat decât un punct. Echipa din Ianca a reușit să obțină o remiză pe terenul celor de la Aerostar Bacău, echipă aflată pe locul 3 în seria a II-a, scor 1-1.

Aerostarul a reușit să deschidă scorul repede, în minutul 2, prin Horia Ilie, care a profitat de faptul că apararea celor de la Ianca nu apucase să se organizeze în apărare. În minutul 35 gazdele au primit un penalty, pentru un fault în careu comis de Dan Popa, însă portarul Alin Mihai a parat și la pauză scorul a rămas 1-0.

În repriza a doua Ianca nu a renunțat la ideea de a pleca de la Bacău cu un rezultat pozitiv și în minutul 74 au reușit să egaleze. Marius Coman a fost pe fază la o respingere în față a portarului Mocanu. Ianca a terminat meciul în 10 jucători, Coteț fiind eliminat pentru cumul de cartonașe galbene.

Viitorul Ianca a jucat în formula: A. Mihai – M. Iordache, D. Popa, Moroianu, Coteț – Păvălache, Ciucureanu, M. Dima, C. Chivu (min. 87 Ciochină) – D. Cheleș (min. 77 Șoptică), M. Coman (min. 77 Petrache)

După 11 etape, Viitorul Ianca a ajuns să acumuleze 12 puncte, dintre care 11 în deplasare, unde are o singură înfrângere din 6 meciuri jucate. Echipa din Ianca este pe locul 7 și etapa viitoare va juca pe teren propriu cu Unirea Braniștea.

Sursa: Realitatea de Braila