Viitorul Ianca le-a frânt speranțele de play-off celor de la CSM Rm. Sărat

Vineri, de la ora 15.00, la Râmnicu Sărat, s-a jucat primul meci din etapa a 16-a din seria a II-a a Ligii a 3-a, între CSM Rm. Sărat și Viitorul Ianca. Cotată ca favorită în acest meci și cu speranțe de accedere în play-off, echipa gazdă și-a cam compromis șansele la o clasare între primele patru echipe în serie. Viitorul Ianca s-a impus cu 2-1, după ce la pauză tot jucătorii pregătiți de Victor Olenic au condus cu 1-0.

Viitorul Ianca a tăiat repede elanul gazdelor prin golul marcat de Georgian Chihaia în minutul 8. Băluță a șutat la poartă, Toader a respins în față și Chihaia a reluat din 6 metri în poarta râmnicene. Prima repriză a continuat să fie controlată de echipa din Ianca, care a avut o posesie mai bună și a încheiat repriza cu o serie de 4 cornere în ultimele 5 minute. Pe lista ocaziilor în dreptul oaspeților și-au mai trecut numele Alin Radu și Rareș Cristea.

În minutul 57 CSM Rm. Sărat a egalat după o centrare de pe partea stângă a lui Ionuț Roman, la care Stănciulescu a respins cu capul până la marginea careului de 16 metri, de unde Matei constantinescu a reluat din vole, lângă bară, 1-1. Ianca a mai avut o ocazie mare prin Andrei Crăciun, care din 6 metri a trimis slab și Toader a scos În minutul 78 rareș Cristea a trimis o pasă în adâncime pentru Laurențiu Iorga care a rămas singur cu portarul, l-a fentat pe acesta și atrimis în plasă, 1-2.

CSM Rm. Sărat: Toader – Tîrîlă, Ceaușel, M. Ioniță, Pasa – Ignat, Constantinescu, Roman, Socol – D. Oprea, Dogaru. Rezerve: Neacșu – Ionescu, Surugiu, Crețu, Cîrjan, Pîslaru, Andreiu, Calotă. Antrenor: Dănuț Paveliuc

Viitorul Ianca: R. Sandu – M. Iordache, Preda, Stănciulescu, Coteț – M. Dima, A. Radu (min. 36 L. Iorga), Chihaia, R. Băluță – A. Crăciun (min. 90+1 Ad. Postolea), R. Cristea (min. 82 Gorgovan). Antrenor: Victor Olenic

CSM Rm. Sărat a rămas pe locul 5, cu 27 de puncte, iar etapa viitoare vor juca în deplasare, cu CSM Focșani. Viitorul Ianca rămâne pe locul 7, cu 22 de puncte, iar etapa a 17-a va întâlni pe teren propriu cu Sporting Liești.