Voința Limpeziș și Viitorul Lanurile au terminat la egalitate amicalul jucat sâmbătă dimineață

Sâmbătă de la ora 10.00, pe terenul din localitatea Limpeziș, Viitorul Ianca a jucat un meci amical cu campioana Ligii a 4-a din județul Buzău și echipă care a obținut pe teren promovarea în Liga a 3-a, Voința Limpeziș. Meciul s-a terminat la egalitate, scor 4-4, după ce la pauză Viitorul Ianca a condus cu 1-0.

Prima repriză a fost dominată de Viitorul Ianca, care a și reușit să înscrie primul gol al meciului, în minutul 26. Cosmin Chivu a pătruns pe zonă centrală și după ce a combinat cu Ciucureanu și a șutat de la circa 18 metri în vinclul porții celor de la Limpeziș.

În minutul 55, Marius Coman a avut o acțiune individuală în lateral dreapta, a șutat la poartă, prtarul gazdelor a respins în față și tot Coman a reluat în gol, 0-2. Voința Limpeziș a marcat pentru 1-2 prin Alex Dorel Lemnaru. În minutul 79, la o respingere greșită a fundașilor de la Ianca, Costache Stelu a șutat și a marcat, 2-2. Peste două minute Georgian Chihaia a readus echipa din Ianca în avantaj cu un șut de la 16 metri, o minge care fusese respinsă în față de un fundaș al celor de la Voința Limpeziș. Gazdele au egalat imediat prin Iancu, iar cu 5 minute înaintea finalului Alexandru Pacioagă a marcat pentru 3-4. În ultimul minut de joc Voința Limpeziș a restabilit egalitatea prin golul marcat de Ovidiu Nicolae Radu.

Viitorul Ianca: M. Stroe – M. Iordache, D. Popa, M. Moroianu, L. Coteț – A. Petrache, M. Dima, C. Ciucureanu, R. Ciochină – C. Chivu, Al. Pacioagă. În repriza a doua au mai jucat: R. Vasile – I. Comșa, C. Căldăruș, G. Gorgovan, R: Cristea, Ad. Postolea, G. Chihaia, M. Coman.

Miercuri, 20 iulie, Viitorul Ianca va pleca într-un cantonament de 10 zile la Târlungeni, unde vor juca și trei meciuri de pregătire.

Pentru Voința Limpeziș urmează două meciuri amicale cu Fotbal Club Metalul Buzau (sâmbătă, 23 iulie, ora 10, Buzău) și cu CSM Ramnicu Sarat (duminică, 24 iulie, ora 10, Limpeziș). Comisia de Disciplină a Federaţiei Române de Fotbal nu s-a mai întrunit, miercuri, 14 iulie, aşa cum anunţase iniţial, pentru pronunţarea verdictului în privinţa contestaţiei depusă de Victoria Gugeşti împotriva Voinţei Limpeziş, în urma barajului pentru promovarea în Liga a 3-a. Pe teren, Voinţa Limpeziş a obţinut promovarea în Liga a 3-a după ce a câştigat cu 5-2 manşa tur, disputată pe teren propriu şi a pierdut cu 0-1 returul care s-a jucat pe terenul vrâncenilor.