Adrian Gheorghe a câștigat și etapa a III-a a campionatului de dirt-track desfășurată la Brăila

Sâmbătă după amiază, pe pista stadionului Municipal din Brăila a avut loc etapa a III-a a Campionatului Național de dirt-track. A fost o nouă etapă cu 14 manșe, dar puține dintre ele s-au ridicat la un nivel înalt. Diferența de valoare dintre unii sportivi față de alții fiind foarte mare.

Etapa a III-a nu a fost lipsită de incidente. Au fost multe abandonuri, descalificări din cauza căzăturilor, dar și probleme la motoare. Astfel, Mircea Agrișan nu a mai putut concura după prima manșă, fiind nevoită să renunțe la a mai participa din cauza unor probleme la ambreaj. Chiar și Adrian Gheorghe, care avea totuși să câștige și această etapă, a avut o problemă în manșa a 3-a, când s-a rupt lanțul i a abandonat cursa.

La finalul celor 14 manșe lider a fost Adrian Gheorghe, cu 10 puncte. Pe locul 2, tot cu 10 puncte, s-a clasat Andrei Popa, ambii de la CSTA București. Pe locul al treilea, cu 8 puncte, s-a clasat Gabriel Comănescu, de la CSM Brăila.

Duminică, 21 iulie, de la ora 10.00, se va desfășuat etapa a IV-a a Campionatului de dirt-track.