Atleți brăileni medaliați medaliați la naționalele de juniori U20

Vineri și sâmbătă, la București, s-a desfășurat etapa finală a campionatului național de atletism pentru juniori Under 20. Sportivii brăileni au obținut două medalii de aur și una de argint.

În proba de triplu salt, Alexandru Șendrea, legitimat la CSM Brăila unde este pregătit de profesoara Irina Roată, a câștigat medalia de aur cu o săritură de 14.25 metri.

La 60 metri garduri băieți, Robert Simion de la LPS Brăila, pregătit de profesoara Sica Lazăr, a câștigat medalia de aur alergând în 8.16 secunde în finala acestei probe. În aceeași probă, Darius Techiu de la LPS Brăila s-a clasat pe locul 4, deși a terminat la egalitate de timp cu ocupantul locului 3.

În proba de 60 metri garduri fete, Cosmina Denisa Balaban, de la LPS Brăila, pregătită de profesor Fănel Ionescu, s-a clasat pe locul 2, cu 8.94 secunde, o performanță deosebită având în vedere că a alergat și cu atlete chiar și cu trei ani mai mari decât ea, Cosmina fiind născută în 2004.