Dacia Unirea Brăila, a doua victorie în amicalele din iarnă

Sâmbătă, de la ora 12.00, Dacia Unirea Brăila a jucat un nou meci amical. De data aceasta adversara echipei pregătite de Laurențiu Ivan și Marian Samoilă a fost liderul Ligii a 4-a din Galați, Unirea Braniștea. Meciul s-a jucat pe terenul sintetic de la Șendreni. Dacia Unirea a câștigat cu 3-0 (1-0). Acesta a fost al doilea amical pentru echipa de Liga a 2-a, după cel câștigat cu 6-1 în fața celor de la Sportul Chiscani

A fost un nou joc bun al tinerilor jucători de la Dacia Unirea Brăila, în fața unei echipe arțăgoase, cu pretenții de promovare în Liga a 3-a. Dacia Unirea Brăila a avut o evoluție bună, în care s-au noua echipă a demonstrat dăruire și voință, dar și plăcerea de a juca..

Primul gol a fost marcat de Alexandru Gruia, după o lovitură liberă din lateral dreapta executată de Mocanu, mingea a lovit bara și a revenit în teren, iar juniorul din atacul Brăilei a marcat pentru 1-0.

În repriza a doua Dacia Unirea a mai marcat de două ori. Mai întâi Araud a pasat pe culoar pentru Chiriac, acesta a intrat în careu și a driblat un adversar, moment în care a fost faultat. Lovitura de la 11 metri a fost transformată de Alexandru Duțu. Golul 3 a fost marcat de Chiriac, după o pasă primită pe culoar, a driblat un adversar în colțul acreului de 16 metru și a șutat la colțul lung, 3-0.

În prima repriză pentru Dacia Unirea Brăila au jucat: Duță – Sava, Moroianu, Mocanu, Bădilaș – Deianu, Edmundo Bogdan, Caplea, V. Robu – Al. Gruia, Vartolomei. În repriza a doua au evoluat: Duță (min. 70 Moisescu) – Cr. Leu, Petre Bogdan, Emilian Vasiliu (min. 70 Lascu), Argint Niță (min. 70 Gheorghiu)- M. Palade, Arnoud, Baroșu, L. Chiriac – Al. Duțu, Lemnaru (min. 75 Adr. Ghiță).

Miercuri, 2 februarie, Dacia Unirea va juca la Traian, cu liderul Ligii a 4-a din Brăila, Victoria Traian.Imagine

Sursa: Realitatea de Braila