Dacia Unirea Brăila a învins cu 8-1 pe Sportul Chiscani în penultima etapă din seria a II-a a Ligii a 3-a

Pe o ploaie în care nu scoteai nici câinele din casă, la Însurăței, Dacia Unirea Brăila a jucat ultimul meci pe teren propriu din sezonul regulat și este matematic calificată la barajul pentru promovarea în Liga a 2-a. Echipa pregătită de Florentin Petre s-a impus cu 8-1 (6-0) în fața Sportului Chiscani, reușind să acumuleze 38 de puncte după 17 meciuri jucate, dar să o depășească pe Oțelul Galați și la golaveraj.

Dacia Unirea Brăila a deschis scorul în minutul 4. Apostolache a șutat de la marginea careului, Tunea a respins în față și mingea a ajuns la Batchabi, care a înaintat câțiva pași și a șutat de la 10 metri, printre picioarele portarului, 1-0.

Două minute mai târziu Sportul Chiscani a avut o lovitură liberă de la circa 20 de metri lateral dreapta. Costin Dobrin a executat pe lângă zid, pe colțul scurt, dar portarul Mihai a reținut de lângă bară.

În minutul 12 Dacia Unirea a majorat avantajul. Batchabi i-a pasat la marginea careului lui Raphael Stănescu, care l-a driblat Sloată și a șutat de la marginea careului, fără speranțe pentru Tunea.

În minutul 14 Moroianu a șutat din interiorul careului, lateral dreapta, dar mingea a trecut pe lângă poarta lui Tunea.

În minutul 19 Păvălache i-a pasat lui Apostolache, acesta a intrat în careu, din partea stângă, iar raphael Stănescu a trmis din 8 metri în plasa porții celor de la Chiscani, 3-0.

În minutul 21 Sportul Chiscani a obținut o lovitură liberă de la 40 de metri. Silviu Sloată a executat direct pe poartă și mingea a lovit transversala porții apărate de Mihai. Peste trei minute a fost rândul celor de la dacia Unirea să trimită mingea în bară, prin Apostolache. Peste încă un minut Buzatu a șutat de la circa 30 de metri, dar peste poartă.

În minutul 29 Robert Vîlceanu a reluat în plasă, pe colțul lung, cu un șut din unghi, aproape de linia de fund, după o centrare de pe stânga a lui Apostol, 4-0.

În minutul 38 Stănciulescu a trimis o pasă printre fundașii centrali de la Chiscani pentru Raphael Stănescu, care a pătruns spre careu și l-a lobat pe Tunea de la 16 metri, 5-0.

În minutul 43 Stănescu a centrat de pe dreapta și Batchabi a înscris pentru 6-0, cu capul, din 4 metri.

În repriza a doua Dacia unirea a mai redus motoarele, iar din minutul 50 au rămas în 10 oameni, după ce Apostolache a primit al doilea cartonaș galben pentru că a executat o lovitură liberă înaintea fluierului arbitrului.

În minutul 55 Sportul Chiscani a redus din handicap. Chihaia a aruncat o minge în centrul careului gazdelor, iar Valentin Stroe a reluat de la 8 metri pe lângă portarul Mihai, 6-1.

În minutul 64 Sava a scăpat singur cu portarul pe partea stângă, l-a driblat pe Tunea și a scos în centrul careului de unde Alexandru Duțu a trimis în poarta goală, 7-1.

În minutul 75 Dacia Unirea a marcat golul 8 prin Alexandru Duțu, care a trimis în poartă după ce l-a driblat și pe Tunea.

În minutul 87 Robu a șutat de la 14 metri, dar Tunea a deviat mingea peste poartă, în corner. Peste un minut Fendoung a trimis cu capul în bara transversală. În minutul 90+2 Duțu a fost la un pas de hat-trick, dar mingea trimisă de el din 14 metri ușor lateral dreapta, dar mingea a lovit bara și scorul final a rămas 8-1.

Dacia Unirea Brăila: Mihai – V. Robu, Moroianu, Fendoung, Păvălache (min. 68 Bădilaș) – Vâlceanu (min. 70 Donzelli), Apostol, Stănciulescu, Apostolache – Batchabi (min. 46 Al. Duțu), Stănescu (min. 46 Sava)

Sportul Chiscani: Tunea – M. Pascu, Dobrin, Sloată, Tarozzi – Chihaia, T. Ioniță, Capbun, Stroe – Bolozan, Iordache. Au mai intrat Buzatu, Andrei, Novac și M. Ioniță.