Dacia Unirea Brăila învinsă în Ghencea cu 5-2

Dacia Unirea Brăila a pierdut fără drept de apel meciul jucat în deplasare, la Steaua București. Brăilenii lui Florentin lui Florentin Petre au marcat rapid, la fel ca în meciul cu Șelimbăr, dar au pierdut cu 5-2 (2-1). Deși s-a aflat pe banca de rezerve, Patrick Petre nu a intrat nici în acets meci în echipa brăileană.

Steaua a deschis scorul în minutul 4, după un corner de pe dreapta, mingea a ajuns la 14 metri la Chirpiliu, nemarcat, care a trimis cu latul lângă bara din dreapta portarului Andrei, rămas pe picioare. Un minut mai târziu brăilenii au restabilit egalitatea. Lungu l-a deposedat la centrul terenului pe Chirpiliu și a trimis o pasă în adâncime pentru Gabriel Răducan, aflat la limita offsaidului. Acesta a pătruns în careu și a câștigat duelul cu Beța și a trimis în plasă, de la 12 metri, pe lângă portarul gazdelor, ieșit în întâmpinare.

În minutul 8 Băjenaru a fost surprins în poziție de offsaid, iar lovitura liberă indirectă, de la 25 de metri de poarta brăilenilor a fost bătută lung de portarul Andrei. Mingea a căzut în mijlocul careului steliștilor și l-a sărit pe portarul Bălbărău, intrând în poartă, dar fără să fie atinsă de niciun alt jucător, astfel că golul nu a fost acordat. În minutul 10 Buhăescu a șutat de la 30 de metri, dar Andrei plonjează în stânga sa și respinge în lateral. Un minut mai târziu Buhăescu a primit o psă la 17 metri de la Răsdan și a reluat din prima, pe poartă, dar Andrei a prins în doi timpi.

În minutul 15 Șandru a intrat în careul gazdelor, dar a fost blocat în momentul centrării.. Cocîrlă a executat cornerul de pe stânga, pe bara a doua, dar lovitura cu capul a lui Lungu a trecut peste poarta Stelei. În minutul 31 Bărbulescu a centrat în fața porții, dar Andrei a plonjat și a scos din fața lui Răsdan. În minutul 38 Chipirliu a primit o pasă de la Oroian și a șutat de la 20 metri, ușor lateral dreapta, dar Andrei s-a întins și a scos de sub transversală în corner.

În minutul 44 Băjenaru a aruncat o minge în careu, Chipirliu a deviat la Buhăescu care a șutat, dar mingea a fost blocată și a ajuns la Remus Chipirliu, care a tras cu exteriorul din 8 metri ușor lateral stânga, la colțul lung, 2-1, scor înregistrat la pauză.

În minutul 54 Paliu a trimis o minge în adâncime pentru Taciuc, acesta a preluat, iar Adrian Ilie, venit din lateral și încercând să-l de posedeze pe jucătorul Brăilei a trimis cu boltă de la 14 metri, peste portarul Bălbărău, 2-2.

După trei minute Steraua a revenit din nou în avantaj. Zaharia a trimis o minge din stânga pe partea opusă de teren, Bărbulescu a centrat în fața porții de unde Stănciulescu a respins în față, la Drăghici, acesta a pătruns și a trimis peste portarul Andrei, în fața porții, iar Buhăescu a reluat cu capul din doi metri, dintre Moroianu și Pătlăgică, 3-2.

În minutul 64 Chipirliu a trecut de Moroianu și a scăpat singur cu portarul, a pătruns în careu pe partea stânga și a șutat din 8 metri pe lângă poartă, la colțul lung. În minutul 66 Oroian a centrat la 14 metri pentru Chipirliu, dar șutul acestuia a fost respins în lateral de Andrei.

În minutul 67 Steaua a făcut 4-2. Băjenaru pasează pe culoar, excelent, pentru Huiban, portarul Andrei a ieșit să respingă, însă Dragoș Huiban îi fură mingea și trimite în poarta goală.

În minutul 72 Petrache i-a pasat lui Răducan, dar șutul acestuia din colțul careului de 16 metri, lateral dreapta, a trecut mult pe lângă poartă. În minutul 73 Chipirliu i-a pasat în stânga lui Zaharia care a intrat în careu și a scos la 12 metri pentru Huiban, dar acesta a șutat peste poartă. În minutul 75 Petrache a luat o minge din dreapta, a pătruns spre centru și a șutat de la 17 metri în bara porții apărate de Bălbărău. În minutul 79 Enceanu i-a pasat în dreapta lui Huiban, acesta a centrat în fața porții iar Răducan la 11 metri de poartă, a pus piciorul în fața lui Chipirliu și mingea s-a dus în bara din dreapta, a revenit în teren, iar portarul Andrei a respins în lateral.

În minutul 90 Zaharia a pătruns în careu pe stânga, a centrat bine în fața porții, iar Dragoș Huiban, liber la 6 metri, a pus latul și a trimis în poarta lui Andrei, 5-2.

Putea fi 6-2 în minutul 90+2. Zaharia a pătruns pe stânga și a trimis pe jos pentru Chipirliu, în centrul careului. Atacantul gazdelor a trecut de trei adversari și a șutat din 10 metri spre stânga, lângă bară, însă acolo a plonjat Andrei, care a reținut și meciul s-a terminat cu scorul de 5-2.

Steaua: Bălbărău – D. Oroian, Walace, Beţa (min. 38 M. Mihăescu), Ad. Ilie, Val. Bărbulescu, Băjenaru (min. 75 Enceanu), Em. Pacionel (min. 46 Zaharia), Fl. Răsdan (min. 46 Drăghici), Buhăescu (min. 58 Huiban), Chipirliu. Antrenor: Daniel Oprița

Dacia Unirea: Cr. Andrei – Pătlăgică, Paliu (min. 55 Moroianu), Stănciulescu, Mih. Șandru – Taciuc (min. 65 Aurelian Petrache), Fl. Lungu (min. 46 Apostol), N. Ioniță (min. 55 Al. Duțu), Cocîrlă (min. 65 Apostolache) – R. Stănescu, Răducan. Antrenor: Florentin Petre.

După 3 etape echipa pregătită de Florentin Petre are un punct și golaveraj 3-8. Etapa viitoare, pe 21 august, Dacia Unirea Brăila va juca pe teren propriu cu Astra Giurgiu.