Dunărea Brăila a câștigat cu 27-25 meciul cu Minaur Baia Mare din etapa a 18-a a Ligii Florilor

HC Dunărea Brăila a obținut al 6-lea succes consecutiv în Liga Florilor, sub comanda lui Costică Buceschi și este pe locul 4 în Liga Florilor, după 18 etape. Dunărea Brăila a învins cu 27-25 (16-12) pe Minaur Baia Mare, exact același scor cu care maramureșencele au câștigat meciul din tur.

Brăila a început bine meciul și a condus cu 3-1 și 4-2, dar în minutul 13 Tănăsie marchează pentru 5-6 și aduce echipa din Baia Mare în avantaj. A fost singura dată când echipa oaspete a condus pe tabela de marcaj pentru că în minutul 19 Brăila avea trei goluri avans, pentru prima dată în meci, 9-6. În minutul 26 Brăila s-a distanțat la 7 goluri, scor 15-8, dar până la pauză Minaur a redus handicapul la doar 4 goluri.

În repriza a doua Kanaval a marcat primul gol, dar în minutul 41 Tănăsie a marcat de la 7 metri golul de 20-18. În minutul 47 Baia Mare s-a apropiat la un singur gol, 21-20, după golul marcat de Vujovic. Lupei și Liscevic de două ori au dus din nou avantaul Brăilei la 4 goluri, scor 24-20 în minutul 50. Rezultatul final a fost 27-25, ultimele două goluri fiind marcate de echipa din Baia Mare prin Borș și Cazanga.

Pentru HC Dunărea Brăila au marcat: liscevic – 7 goluri, Fais Munhoz Araujo -3, Kanaval -3, Udriștioiu -3, Venancio -3, Gonzalez Alvarez -3, Lavko -2, Lupei -2, Gomes Da Rocha -1. În poartă, Elena Șerban a avut 14 intervenții reușite. Au mai jucat: Pessoa – Severin, Balog, Schmelzer.

Pentru Minaur Baia Mare au marcat: Tanasie -8 goluri, Cazanga -4, Borș -4, Vujovic -3, Popescu -3, Popa -1, Miticuș -1, Tudor -1. În poartă Pandzic a avut 12 intervenții reușite. Au mai jucat: Enache, Ugran – Vukajlovic, Țîrle, Cavlovic.

HC Dunărea Brăila este pe locul 4, cu 37 de puncte, iar Minaur Baia Mare este pe locul 7, cu 27 de puncte. În etapa viitoare Dunărea Brăila va juca în deplasare cu CSM Galați, iar Minaur Baia Mare va juca pe teren propriu cu CS Mioveni.