Dunărea Brăila le-a pus mari probleme campioanelor de la CSM București

Dunărea Brăila a făcut un meci excelent în deplasarea de la CSM București. Fetele lui Aurelian Roșca le-au ținut în șah pe campioanele României din ultimele sezoane și fără câteva erori în atac puteau produce surpriza campionatului. CSM București s-a impus cu 25-23 (15-12) după ce cu șapte minute înaintea finalului de meci scorul a fost egal, 22-22.

Meciul a început cu două goluri marcate în primul minut de CSM București. Gazdele au crezut că vor defila și în meciul cu Brăila și în minutul 7 s-au trezit conduse cu 3 goluri, scor 2-5.  La scorul de 6-6, în minutul 12, Alina Vătu a ratat o aruncare de la 7 metri, parată de Mădălina Ion și astfel CSM București a revenit în avantaj pe tabela de marcaj, scor 7-6, în minutul 13. Seceta ofensivă a continuat pentru echipa din Brăila, care a marcat următorul gol în minutul 18, când Tudor a înscris pentru 9-7. În minutul 29 diferența era de un singur gol, scor 13-12, dar pe final bucureștencele au mai marcat de două ori și la pauză CSM-ul conducea cu 15-12.

Primele care au marcat în repriza a doua au fost bucureștencele, în minutul 33. În minutul 38 Dunărea a redus handicapul la un gol. A urmat o perioadă de aproape 8 minute în care Brăila nu a marcat și CSM-ul s-a distanțat la 4 goluri. Dunărea a revenit și egalat în minutul 52, prin golul marcat pe un contraatac finalizat de Elena Dache. Tot Dache a egalat și la 22 în minutul 53, dar s-a resimțit după un contact cu Radicevic și a părăsit terenul. CSM-ul a avut forța să se distanțeze la trei goluri, scor 25-22, dar Brăila a redus din handicap în ultimul minut prin golul Alinei Vătu, care a marcat de la 7 metri și a stabilit rezultatul final, CSM București – HC Dunărea Brăila 25-23 (15-12).

Pentru Brăila au marcat: Alina Vătu -11 goluri (7 de la 7 metri), Elena Dache -3, Nicoleta Safta -3, Diana Munteanu -2, Nicoleta Tudor -2, Diana Axinte -1, Cătălina Preda -1. Au mai jucat: Marina Razum – 4 intervenții, Gabriela Dobre – 6 intervenții, Ana Maria Berescu, Iryna Shutska, Natasha Krnic, Cristina Gheorghe, Elena Manea.

Cu cele 11 goluri marcate astăzi, Alina Vătu s-a distanțat în clasamentul golgheterelor din liga Florilor, având 119 goluri marcate după 16 meciuri jucate.

În etapa următoare HC Dunărea Brăila va primi vizita celor de la CSM Galați.