Etapă a oaspeților în Liga a 4-a

Sâmbătă, 21 septembrie, s-au jucat meciurile din etapa a V-a din Liga a 4-a. A fost o etapă a oaspeților, gazdele adjudecându-și doar 3 puncte în cele 5 partide programate. Victoria Traian, Viitorul Însurăței și Sportul Chiscani sunt neînvinse după primele 5 etape, iar Dacia Unirea 2 Brăila și Dinamic Unirea nu au nici un punct.

Rezultatele înregistrate în etapa a V-a din Liga a 4-a:

Voința Vișani – Victoria Traian 1-3 (1-3). Gazdele au deschis scorul în minutul 11 prin Dobrică, dar până la pauză echipa din Traian a marcat de trei ori prin Costel Roșu în minutul 20, Emanuel Moldoveanu în minutul 35 și Marian Nejneru în minutul 44. În repriza a doua nu s-a mai marcat nici un gol și astfel Victoria Traian și-a trecut în cont al cincilea succes în acest sezon de Liga a 4-a. La juniori A1 Victoria Traian a câștigat tot cu 3-1.

Dinamic Unirea – Voința Plopu 2-5 (2-1). Gazdele au condus cu 2-0 prin golurile marcate de Condruț în minutul 12 și Belivacă în minutul 36. Oaspeții au redus din handicap în minutul 44 prin golul lui Vrânceanu. După pauză echipa din Plopu a mai marcat de patru ori prin Dogărescu în minutele 52 și 76, Irimia în minutul 68 și Dinu în minutul 70. La juniori A1 Dinamic a câștigat cu 3-2.

Dacia Unirea Brăila II – Viitorul Șuțești 0-3 (omologat). Dacia Unirea a cerut să joace meciul duminică, dar cei de la Șuțești nu au fost de acord. La ora meciului echipelor de seniori Dacia Unirea nu a asigurat asistența medicală, echipa de Liga a 3-a fiind plecată deja la Mangalia. Meciul juniorilor A1 s-a jucat și Dacia Unirea a câștigat cu 1-0.

Dacia Bertești – Pandurii Tudor Vladimirescu 3-1 (1-0). Gazdele au obținut în această etapă primele puncte din Liga a 4-a. Golurile au fost marcate de Băjenaru (18), G. Capbun (60) și Bordei (64). Golul de onoare al celor de la Pandurii a fost marcat în minutul 70 de Stancu. La juniori A1 Dacia Bertești a câștigat cu 12-3.

ACS Comunal Cazasu – Viitorul Însurăței 2-6 (2-3). Pentru gazde au marcat: Cazan (8) și Crangă (42). Pentru învingători au marcat: Roșu (18, 28, 36), Viorel Gheorghe (57) și Mogoș (35, 74). La juniori A1 ACS Cazasu a câștigat cu 4-1.

Sportul Chiscani a stat în această etapă.

În clasamentul echipelor de seniori pe primul loc se află Victoria Traian cu 15 puncte și golaveraj 25-6. Pe locul 2, tot cu 15 puncte, se află Viitorul Însurăței, care are golaveraj 18-7. Pe locul 3, cu 12 puncte, dar cu un meci mai puțin, se află Sportul Chiscani.

La juniori A1 pe primul loc este Dacia Bertești, cu 12 puncte din 4 meciuri, urmată de ACS Comunal Cazasu și Victoria Traian, tot cu câte 12 puncte, dar golaveraje inferioare și din 5 meciuri jucate.