HC Dunărea a pierdut la 8 goluri diferență meciul cu CSM București

HC Dunărea Brăila a pierdut și astăzi meciul cu CSM București, liderul la zi din Liga Florilor. Bucureștencele au câștigat cu 34-26 (18-12) după un meci cu multe greșeli neforțate de ambele părți, dar și cu accidentarea gravă a Gabrielei Perianu.

Cum era de așteptat meciul a fost la discreția echipei din București, care a început în forță, cu două goluri marcate de Neagu și Pintea. Brăila a egalat la 3 în minutul 6, după un gol pe contraatac marcat de Czeczi. Cele două echipe au fost la egalitate ultima dată la scorul de 4-4, după ce Dmitrovic a transformat în gol o aruncare de la 7 metri în minutul 8. În doar două minute CSM București a marcat de 3 ori fără să primească gol și s-a distanțat la 3 goluri, scor 7-4, iar la jumătatea primei reprize scorul avea să fie 11-6. În minutul 28 bucureștencele s-au distanțat prima dată la 6 goluri, scor 16-10, iar în minutul 30 au avut chiar 7 goluri, scor 18-11, dar Safta a marcat un gol frumos în ultima secundă și la pauză scorul a fost 18-12.

HC Dunărea Brăila a început cu două goluri legate repriza a doua, marcate de extremele Udriștioiu și Czeczi, dar bucureștencele au ripostat rapid cu 3 goluri legate și au refăcut diferența de 7 goluri, scor 21-14 în minutul 34. La jumătatea primei reprize, Pintea a marcat pentru 25-17, ducând avantajul celor de la CSM la 8 goluri. Brăila a redus handicapul la 6 goluri în minutul 51, după două goluri consecutive marcate de Zamfirescu, dar în minutul 54 Bazaliu a refăcut diferența de 8 goluri, scor 29-21. Brăila s-a apropiat iar la 6 goluri, scor 30-24 în minutul 57, dar la final bucureștencele au câștigat la o diferență de 8 goluri, scor 34-26.

Pentru HC Dunărea Brăila au marcat: Aneta Udriștioiu -6 goluri (1 de la 7 metri), Marina Dmitrovic -5 (2 de la 7 m), Mădălina Zamfirescu – 4, Bianca Tiron -4, Alina Czeczi -2, Nicoleta Safta -2, Tamires Morena de Araujo -1, Maryia Kanaval -1, Ștefania Epureanu -1.