HC Dunărea a pierdut la cinci goluri diferență meciul cu Rapid

HC Dunărea Brăila a pierdut astăzi al doilea meci din cadrul turneului desfășurat în acestaă săptămână, la Bistrița. Fără antrenorul Neven Hrupec pe bancă, având probleme medicale, echipa brăileană a cedat fără drept de apel în meciul cu Rapid București. Bucureștencele s-au impus cu 29-24 (16-11) după ce în minutul 48 au avut 9 goluri avans.

Brăila a condus o singură dată în acest meci, pentru 20 de secunde, când Udriștioiu a deschis scorul. Rapid a marcat apoi de 4 ori la rând și în minutul 8 aveau 4-1. Următorul gol al Brăilei a fost marcat în minutul 9, de Alina Czeczi, iar în minutul 11 Dmitrovic a egalat la 4. Rapidistele au revenit cu 3 goluri și s-au distanțat din nou la 3 goluri, scor 7-4 în minutul 14. În minutul 18 Buceschi a dus echipa Rapidului la 4 goluri avans, scor 10-6. Elena dache a marcat de două ori pentru Brăila și a redus handicapul al două goluri. Ultima dată când diferența pe tabela de marcaj a fost de două goluri s-a înregistrat în minutul 28, când Udriștioiu a marcat pentru 13-11, iar pe final de repriză Rapid a înscris de 3 ori și la pauză scorul a fost 16-11.

Boljevic a marcat primul gol din repriza a doua și a mărit avansul rapidistelor la 6 goluri. Brăila a ripostat cu două goluri legate marcate de Udriștioiu. În minutul 40, la scorul de 18-13, Dobre a parat o aruncare de la 7 metri executată de Udriștioiu, iar în minutul 43, fostul portar al Brăilei a parat și aruncarea de la 7 metri executată de Dmitrovic. Rapidistele au profitat și au marcat de două ori după cele două ratări ale Brăilei, Chiricuță mărind avansul giuleștencelor la 7 goluri, scor 20-13 în minutul 44. În minutul 46 Chiricuță a dus Rapidul la 8 goluri avans, scor 22-14, iar în minutul 48 Buceschi a marcat pe contraatac, singură cu poarta goală, pentru 24-15. Brăila a reușit să reducă din handicap în următoarele 5 minute, scor 25-20 în minutul 53. Până la final diferența s-a menținut la 5-6 goluri, iar la final rapid a câștigat cu 29-24, cu un ultim gol al meciului marcat de Milic.

Pentru HC Dunărea Brăila au marcat: Udriștioiu -7 goluri, Czeczi -6, Tamires- 3, Tiron -3, dache -2, Dmitrovic -2 și Milic -1. Au mai jucat: Șerban, Nenezic, Safta, Kanaval, Zamfirescu.

După 19 etape, HC Dunărea Brăila a coborât pe locul 8, cu 28 de puncte.