HC Dunărea Brăila a învins cu 24-19 pe SCM Craiova

HC Dunărea Brăila a bifat sâmbătă dimineață al patrulea succes consecutiv în actuala ediție a Ligii Florilor. Handbalistele pregătite de Aurelian Roșca au câștigat categoric partida de pe teren propriu cu SCM Craiova, scor 24-19 (16-12).

Prima repriză a fost una echilibrată până în minutul 20, la scorul de 10-10. Echipa din Craiova a condus de șase ori în primele 10 minute, până la scorul de 5-6. Apoi a fost rândul brăilencelor să treacă la conducere în minutul 12, după golurile marcate de Udriștioiu și Dache. De la scorul de 10-10 în minutul 20, HC Dunărea a marcat de 4 ori fără să primească gol și echilibrul de pe tabelă s-a rupt. oaspetele au marcat următorul gol abia în minutul 27 și la pauză scorul a fost 16-12 pentru Brăila.

Repriza secundă a fost mult mai săracă în goluri, marcându-se doar 15 goluri. Cea mai mare diferență s-a înregistrat în minutul 38, la scorul de 19-13, pentru ca în minutul 51 echipa din Craiova să reducă handicapul la doar două goluri, scor 20-18.

Cu cinci minute înaintea finalului de meci avansul echipei brăilene era tot de două goluri, scor 22-19, iar în ultimele 5 minute fetele lui Aurelian Roșca au înscris de 3 ori fără să primească gol și au câștigat cu 24-19.

Pentru HC Dunărea Brăila au marcat: Marina Dmitrovic – 10 goluri (5 de la 7 m), Aneta Udriștioiu -5, Elena Dache -4, Claudia Constantinescu -4, Tamires Morena -1. Dmitrovic și Epureanu au ratat câte o aruncare de la 7 metri.

Au mai jucat: Razum, Dobre, Șerban – portari, Preda, Axinte, Milic, Safta, Krnic și Czeczi.

Pentru SCM Craiova au marcat: Patricia Vizitiu -8 goluri (6 de la 7 m), Carmen Șelaru -4, Zalska Nikolic -2, Nicoleta Tudorică -2, Alexandra Orșivschi -1, Ana Ticu -1, Alexandra Colac -1. Vizitiu a ratat o aruncare de la 7 metri.

Cu aceste 3 puncte HC Dunărea a urcat pe locul 5 cu 12 puncte, dar are un meci restanță, pe care-l va juca marți, de la ora 18.00, în deplasare la CSM București.

În etapa a VIII-a, HC Dunărea Brăila va juca duminică, 20 octombrie, de la ora 15.30, în deplasare la Rapid București.

Ambele meciuri vor fi transmise în direct pe TVR HD.