Înfrângere rușinoasă înregistrată de Viitorul Ianca pe teren propriu

Viitorul Ianca a suferit sâmbătă după amiază cea mai severă înfrângere din ultimul an în Liga a 3-a. Precedenta înfrângere la 5 goluri data din 9 octombrie 2021, când a pierdut cu 2-7 meciul de pe teren propriu cu CSM Focșani. De data aceasta, Dinamo Bacău a fost cea care a administrat umilința maximă celor de la Ianca, 0-5 (0-5).

Dinamo Bacău a deschis scorul în minutul 3. Albu a trimis o pasă în adâncime, pentru padovei, acesta a intrat în careu și a centrat pe linia careului de 6 metri, iar moroianu, venit din spate, s-a trezit cu mingea în picior și a trimis-o în propria poartă, 0-1. În minutul 5, Padovei a primit o pasă în careu, dar în situație de unu la unu cu portarul Mihai, dar acesta a parat șutul atacantului oaspeților. În minutul 7 Băluță a centrat din stânga, pe 6 metri, dar lovitura de cap a lui Popa l-a lovit în spate pe un fundaș al oaspeților și după ce a atins transversala a ieșit în corner.  În minutul 9 Ciucureanu a șutat de la 25 de metri, poziție centrală, pe jos, dar mingea a trecut puțin pe lângă bara din dreapta portarului oaspeților. Oaspeții au repus rapid și Marius Ursu a trimis o pasă lungă, din propria jumătate de teren, pentru Padovei. Comșa l-a talonat pe atacantul Bacăului și a vrut să trimită cu capul spre propriul portar, dar a trimis prea moale și Padovei a fost mar rapid, reușind să înscrie din 7 metri, pe lângă Alin Mihai, 0-2.

În minutul 16 Ciucureanu a șutat din colțul careului de 16 metri, dar a trimis pe centru și portarul Hărăguță a reținut. În minutul 19, un contraatac pe partea stângă a oaspeților susținut de Ciumașu a fost finalizat de Padovei, care nemarcat în centrul careului, a șutat de la 11 metri în dreapta portarului, lângă bară, 0-3. În minutul 28, la o acțiune pe partea dreaptă a oaspeților, Fodor a centrat la prima bară și vasile Padovei a înscris din doi metri, 0-4. În minutul 33 Hărăguță a repus din colțul careului mic și a trimis lung până în apropierea careului gazdelor, Padovei a deviat cu capul pentru Tofan, care a reluat din foarfecă pe spate și l-a lansat pe Chisăreanu, care a șutat din 8 metri, ușor lateral dreapta, pe lângă Mihai, 0-5.

În minutul 37, la un corner de pe dreapta, batut pe lung, mingea i-a ajuns în picior lui Comșa, dar a trimis slab în picioarele portarului, iar în insistența de a recupera a faultat în atac. În minutul 39 ciucureanu a pătruns în acreu, în lateral stânga, și a șutat pe colțul scurt, dar mingea a lovit bara. În minutul 40 Petrache a șutat de la 25 de metri, dar mingea a trecut pe lângă poartă, deviată de un jucător al oaspeților.

În minutul 65 Petrache a executat o lovitură liberă de la 28 de metri, dar a trimis plasat în locul unui șut puternic, iar Hărăguță a reținut fără probleme. În minutul 74, Băluță a primit o minge la marginea careului, dar șutul său a fost respins de posrtar cu piciorul. În minutul 79 Păvălache a șutat direct pe poartă dintr-o lovitură liberă de la 30 de metri, dar prea slab pentru a-l pune în dificultate pe Hărăguță. În minutul 81 Păvălache i-a pasat la marginea careului lui Cozman, dar șutul acestuia a trecut pe lângă poarta oaspeților. În minutul 82 Hărăguță a degajat lung din 6 metri, mingea a ajuns la Dobre, care din 14 metri a trimis pe lângă Mihai, dar mingea a lovit bara și a revenit în teren, de unde jucătorii de la Ianca au recuperat-o. Ultimele situații de gol au fost tot în dreptul oaspeților, în minutul 90+3, când Mihai a respins șuturile lui Senteș și Padovei.

Viitorul Ianca: A. Mihai – Coteț, D. Popa, I Moroianu (min. 14 D. Cheleș), I. Comșa, Păvălache – A. Petrache (min. 67 R. Șoptică), Ad. Postolea (min. 67 V. Cozman), R. Băluță – Ciucureanu (min. 75 Ciucureanu), M. Coman (min. 75 V. Ursu)

Dinamo Bacău: Hărăguță – Fodor, Ganea, Senteș, Panainte, Padovei, M. Ursu, G. Albu. Tofan, Ciumașu, Chisăreanu. Au mai intrat: Dobre, Lucaci, Romanescu, Brăescu, D. Munteanu.

După 10 etape, Viitorul Ianca este pe locul 7, cu 11 puncte, iar Dinamo Bacău este pe locul 8, cu 10 puncte. Etapa viitoare, Viitorul Ianca va juca în deplasare, la Aerostar Bacău, vineri, 4 noiembrie, de la ora 13.00, iar Dinamo Bacău va juca pe teren propriu, cu Metalul Buzău, sâmbătă, 5 noiembrie.