Metalul Buzău câștigă cu 2-1 în deplasare, la Viitorul Ianca

Viitorul Ianca a suferit a patra înfrângere din actualul sezon al Ligii a 3-a, și a treia pe teren propriu, acolo unde nu a reușit să obțină decât un singur punct din 4 meciuri jucate. Sâmbătă după amiază, misiunea elevilor lui Adrian Baldovin a fost una dificilă, pentru că au întâlnit liderul la zi al seriei, Metalul Buzău, echipă pregătită de Valentin Stan, fost jucător și la Dacia Unirea Brăila, când echipa se lupta pentru primele 6 locuri în al doilea eșalon al țării.  Metalul s-a impus pe stadionul din localitatea Plopu cu scorul de 2-1, după ce la pauză scorul a fost egal, 1-1.

Meciul a început într-o ușoară notă de dominarea a oaspeților, iar în minutul 10 au reușit să deschidă scorul. După un șut al lui Păvălache, din interiorul careului, care s-a dus mult peste poartă, oaspeții au repus din colțul careului mic, iar după câteva pase în zona propriului careu de 16 metri, Bobaru a avansat puțin și a trimis o pasă în adâncime pentru Daniel Mihai, acesta i-a pasat la 16 metri lui Tudorică, care a prelungit în centru, la Cristian Ontel, care a șutat de la 17 metri, în colțul din dreapta, 0-1.

În minutul 26, Ciucureanu a avut o acțiune pe partea stângă și a centrat în mijlocul careului, iar Rareș Băluță a reluat cu capul de la 11 metri, aproape de vinclul din dreapta, 1-1.

În minutul 37 Iordache a centrat din colțul careului de 16 metri, lateral dreapta, dar Coman nu a ajuns să trimită în poartă din 6 metri. În minutul 42, la o acțiune de atac a gazdelor, mingea a ajuns la 18 metri, la Păvălache, nemarcat, dar acesta s-a grăbit să șuteze, fără prea multă forță, iar portarul Dinu a reținut în doi timpi. În minutul 44 Ontel i-a pasat în dreapta lui moldovan, care a lutat din 7 metri, pe colțul lung, dar mingea a trecut pe lângă poartă. În minutul 45 Ciucureanu a executat o lovitură liberă din lateral stânga și a trimis în careu, mingea a căzut și a ajuns la Dima, care a trimis în poartă din 7 metri, dar golul nu a fost acordat pe motiv de poziție afară din juc la căpitanul Viitorului Ianca și la pauză s-a intrat la scorul de 1-1.

Repriza a doua a început tot într-o notă de dominare a oaspeților, dar apărătorii de la Ianca a blocat bine drumul spre gol. În minutul 55 Ciucureanu a încercat un șut de la 25 de metri, poziție centrală, dar mingea a trecut peste poarta lui Dinu. Un minut mai târziu, Băluță i-a pasat la marginea careului lui Ciucureanu, acesta a intrat în careu, dar înconjurat de trei adversari a pierdut mingea.

În minutul 57, portarul Dinu a degajat lung, Tudorică a prelungit cu capul până la Ontel, iar acesta a ciupit mingea cu piciorul și a trimis-o în adâncime pentru Marius Cocîrlă. Fostul jucător al Daciei Unirea Brăila în ultimele două sezoane a preluat mingea și a pătruns în acreu, talonat de Păvălache, și a șutat de la 9 metri, prin dreapta portarului Alin Mihai, 1-2.

În minutul 60, Coman a protejat o minge la marginea careului și i-a așezat-o pentru șut lui Coteț, dar șutul acestuia din urmă, de la 18 metri, a fost prea slab pentru a-i pune probleme lui Dinu. Un minut mai târziu, Dima a executat o lovitură liberă de la peste 40 de metri și a aruncat mingea înalt în careu, dar prea înalt pentru ca vreun coechiper să o ajungă și Dinu a ieșit și a reținut. în minutul 62, Petrache a luat o acțiune pe cont propriu pe dreapta, a pătruns puțin spre interiorul terenului și a șutat de la 17 metri, ușor lateral, dar a trimis peste poartă. În minutul 63 Petrache a centrat de pe dreapta, în careu, la semiînălțime, iar Băluță nu a reușit să reia corect și a trimis mingea pe lângă poartă. În minutul 70 Păvălache a aruncat o minge la bătaie în colțul careului de 6 metri, dar mingea trimisă cu capul de Coman a trecut pe lângă poartă.

În ultimele minute ale meciului Ianca a alergat după egalare, dar s-a precipitat din ce în ce mai tare în atac, apărând și nervii, iar în minutul 90+3 Dima a primit al doilea cartonaș galben și a fost eliminat, iar rezultatul final a rămas 1-2.

Viitorul Ianca: Alin Mihai – M. Iordache (min. 54 Postolea, min. 90+2 Ciochină), D. Popa, Comșa, Coteț – Chivu (min. 54 Petrache), Dima, Ciucureanu, Păvălache – Băluță (min. 90+2 Cheleș), M. Coman (min. 88 Șoptică). Antrenor: Adrian Baldovin

Metalul Buzău: I. Dinu – Ad. Moldovan (min. 46 Cocîrlă), Ontel (min. 90+4 Mihăescu), Tudorică (min. 74 D. Stan), Tarsa, Antone, Marcu, Bobaru (min. 46 I. Spătaru), Puiu, Nedelcu, D. Mihai (min. 46 Păun). Antrenor principal: Valentin Stan

Metalul Buzău a terminat turul seriei a II-a din Liga a 3-a, pe primul loc, cu 8 victorii și un meci egal, totalizând 25 de puncte, cu 5 mai multe decât CSM Rm. Sărat, echipa de pe locul 2. Viitorul Ianca a coborât pe locul 7, cu 11 puncte.

În prima etapă a returului, Viitorul Ianca va juca tot pe teren propriu, cu Dinamo Bacău, iar Metalul Buzău se va deplasa la Focșani, pentru meciul cu CSM Focșani.