Naționala A a României se pregătește la Brăila pentru Trofeul Carpați
Naționala A a României se pregătește la Brăila pentru Trofeul Carpați

Pregătirile pentru cel mai important eveniment sportiv al anului în Brăila, Trofeul Carpaţi la handbal feminin, la care vor participa patru naţionale, România A şi B, Angola şi Japonia, au început sâmbătă dimineața, când cele 20 de jucătoare de la România A au avut primul antrenament. 

Naţionala A a României, la care este convocată şi handbalista de la HC Dunărea, Alina Vătu, a sosit pe 24 mai, iar sâmbătă au făcut primele antrenamente în Sala Polivalentă Danubius sub comanda antrenorilor Tomas Ryde şi Costică Buceschi, de numele cărora se leagă ultima medalie obținută de naționala României la o competiție internațională.

Iubitorii de handbal din Brăila au două variante de a urmări meciurile din Polivalentă, fie să plătească 15 lei pe zi ca să urmărească cele două meciuri programate, fie să-şi procure un abonament în valoare de 40 de lei pentru toate partidele de la acest turneu. Tichetele pot fi procurate de pe site-ul www.frh.ro/bilete şi în săptămâna în care va avea loc evenimentul sportiv, de la Sala Polivalentă Brăila.

Costică Buceschi, cel care i-a fost secund lui Ryde și la mandantul preceent al suedezului la naționala României, a declarat că lotul României se pregătește pentru Campionatul mondial din Japonia, unde naționala noastră este calificată direct, și își dorește o performanță similară cu cea din 2015, când au fost obținute medaliile de bronz.

Ediţia a 51-a a Trofeului Carpaţi începe vineri, 31 mai, şi se încheie, duminică, 2 iunie, după următorul program:

Vineri, 31 mai:

Ora 15.00 Angola – Japonia

Ora 17.30 România A – România B

Sâmbătă, 1 iunie

Ora 15.00 România B – Angola

Ora 17.30 România A – Japonia

Duminică, 2 iunie

Ora 15.00 România B – Japonia

Ora 17.30 România A – Angola

Lotul României A pentru Trofeul Carpaţi:

Portari: Yuliya Dumanska (SCM Râmnicu Vâlcea), Denisa Dedu (Siofok), Ana Maria Măzăreanu (Gloria Bistriţa)

Extreme stânga: Alina Vătu (HC Dunărea Brăila), Cristina Florica (SCM Râmnicu Vâlcea)

Interi stânga: Gabriela Perianu (Siofok), Andreea Adespii (SCM Râmnicu Vâlcea), Claudia Constantinescu (CSM Bucureşti)

Centri: Mădălina Zamfirescu (Debrecen), Laura Pristăviţa (Gloria Bistriţa), Cristina Laslo (Buducnost)

Interi dreapta: Daria Bucur (Corona Braşov), Anca Polocoşer (Minaur Baia Mare), Alina Ilie (Gloria Buzău)

Extreme dreapta: Ionela Leuştean (Activ Plopeni), Aneta Udriştioiu (CSM Bucureşti), Sonia Seraficeanu (Minaur Baia Mare)

Pivoţi: Crinea Pintea (ETO Gyor), Raluca Băcăoanu (SCM Râmnicu Vâlcea), Lorena Ostase (CSM Slatina)

Staff tehnic: Tomas Ryde (antrenor principal), Costică Buceschi (antrenor secund), Jaume Fort Mauri, antrenor cu portarii

Articolul precedentStructurile MAI angrenate în organizarea și desfășurarea alegerilor europarlamentare
Articolul următorPrezența la vot la alegerile de astăzi mult peste așteptări