Una caldă, alta rece, pentru echipele brăilene din Liga a 3-a

Sâmbătă seara, cele două echipe brăilene de Liga a 3-a au jucat în etapa a 26-a pe teren propriu, dar au avut evoluții total opuse. Dacă CS Făurei a reușit să câștige cu 2-1 meciul cu Progresul Spartac, ocupanta locului 4, Sportul Chiscani a cedat fără drept de apel în fața celor de la CS Popești leordeni, ocupanta locului 5, cu scorul de 3-6.

CS Făurei a luat o opțiune serioasă de a se salva de la retrogradare după victoria pe teren propriu cu Progresul Spartac București. Echipa fraților Nicoliță au reușit să câștige toate cele trei puncte cu singura echipă care a învins pe Rapid București în acest sezon.

CS Făurei, aflată la primul sezon în liga a 3-a, a bifat a opta victorie în campionat și are un avans de 7 puncte de primul loc sub linia retrogradării, ocupat acum de Sportul Chiscani.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 24. Ciprian Stanciu a transformat un penalty acordat pentru un fault asupra lui Tudorache. În minutul 54 a venit însă execuția „la vinclu” a lui Bănel Nicoliță, dintr-o lovitură liberă din preajma careului. În minutul 77 Dragomir a recuperat o minge la centrul terenului a scăpat spre poartă și i-a pasat lui Vali Apostol, care a marcat pentru 2-1.

CS Făurei: G. Stavrev – M. Mocanu (min. 54 Băicoianu), G. Bârsănel, B. Nicoliță, S. Agache – D. Percă, V. Apostol, F. Roată, G. Dragomir – A. Pușcașu (mi. 87 Drezaliu), S. Nicoliță.

Sportul Chiscani a avut un start de meci dezastros și a primit patru goluri în jumătate de oră. În minutul 12, la o centrare de pe partea stângă, R. Constantinescu a reluat de la 8 metri în poarta lui Strechie. În minutul 20 Neață a prins un șut în forță de la circa 25 de metri perpendicular pe poartă, și l-a învins a doua oară pe portarul Sportului. În minutul 26 mingea a ajuns la Lalciu, aflat nemarcat în careul brăileanilor, iar acesta a lobat peste Strechie și a marcat pentru 0-3. În minutul 32 Lucian Neață a scăpat pe centru, a intrat în careu și l-a driblat și pe Strechie, apoi a trimis în poartă, 0-4. Gazdele au redus din handicap în minutul 36 când Dorin Anghel a trimis o pasă printre apărătorii ilfovenilor pentru Alin Radu, iar acesta a șutat de la 9 metri lateral dreapta în plasa porții adverse.

În minutul 52 oaspeții au punctat din nou. La o centrare de pe stânga, mingea a trecut prin fața lui Boga, iar Neață venit din spate a trimis din 4 metri în poartă. În minutul 63 Burlacu a executat o lovitură liberă de la peste 25 de metri și a șutat direct în vinclul porții apărate de Strechie, 1-6.

Rămași în zece oameni, după eliminarea lui Moldoveanu, jucătorii de la Chiscani au reușit să înscrie de două ori în ultimele 8 minute ale meciului și să mai reducă din handicap.

În minutul 82 Zaharia l-a fentat de două ori pe Roberto Anghel, a șutat de la 11 metri, portarul oaspeților a respisn în față și Dorin Anghel, din 7 metri, a trimis în poartă, 2-6. În minutul 90 Marin Iordache aprimit o pasă la marginea careului și a lobat mingea peste portar, 3-6. Imediat după gol arbitrul a fluierat finalul meciului, fără a mai prelungi meciul.

Sportul Chiscani: Strechie – G. Bălan, V. Mihai, M. Boga, S. Sima – D. Anghel, G. Chihaia (min. 46 M. Iordache), E. Moldoveanu, S. Gavrilă (min. 46 Adamache)- Cl. Zaharia, A. Radu.

CS Făurei se menține pe locul 9, cu 29 de puncte, iar etapa viitoare, miercuri, 8 mai, de la ora 18.00, va juca în deplasare cu CS Popești – Leordeni. Sportul Chiscani a coborât pe locul 13, cu 22 de puncte și nu va juca pe 8 mai, dar va bifa 3 puncte în clasament, pentru că Delta Tulcea s-a retras din competiție la sfârșitul turului.