Victorie la două goluri pentru HC Dunărea Brăila la debutul în grupele EHF European League

HC DUNĂREA Brăila a obținut prima victorie la debutul în grupele EHF European League, 29-27 (15-13) în fața franțuzoaicelor de la Fleury Lorient.

Brăila a condus aproape tot meciul, egalitatea înregistrându-se doar de două ori în debutul partidei, 1-1 și 2-2. În prima repriză Dunărea a avut 5 goluri avans, scor 12-7 în minutul 21, dar după un timp de odihnă cerut de Hrupec la scorul de 12-8, Brăila a ratat 4 atacuri și în minutul 27 echipa oaspete s-a apropiat la un gol, 12-11 în minutul 27. Cu 17 secunde înaintea finalului primei reprize scorul era 14-13, dar în ultimele 4 secunde Brăila a înscris un gol superb prin Milic, care a aruncat de la distanță, în vinclu și a stabilit scorul pauzei, 15-13.

Repriza secundă a început cu un gol al franțuzoaicelor, dar Brăila a reușit din nou să se distanțeze la 5 goluri, 20-15 în minutul 40. La jumătatea reprizei a doua avansul Brăilei s-a mărit la 6 goluri, 23-17, după un gol marcat de Dmitrovic. În minutul 53 Udriștioiu a marcat pentru 28-22, după care oaspetele au înscris de 4 ori la rând și s-au apropiat la două goluri, 28-26 în minutul 58. Czeczi a marcat apoi pentru 29-26 în minutul 59 și a adus liniștea în tabăra gazdelor, iar Ondono a stabilit scorul final cu 25 de secunde înaintea finalului de meci.

Pentru HC Dunărea Brăila au marcat: Dmitrovic – 6 goluri, Kanaval -6, Udriștioiu -4, Sazdovska -4, Dache -3, Czeczi -2, Safta -1, Morena Lima -1, Zamfirescu -1, Milic -1. În poartă, Șerban a avut 9 intervenții reușite în prima repriză, iar Nenezic a avut 5 intervenții în repriza a doua. Au mai jucat: Bucur și Pisică.

Pentru Fleury au marcat: Ondono -8 goluri, Rizo Gomez -5, Guialo -3, Sankhare -3, Begon -3, Kamdop -1, Peillon -1, Chambonnier -3.