Viitorul Ianca a câștigat cu 2-1 amicalul cu Olimpic Cetate Râșnov

Sâmbătă, 23 iulie, Viitorul Ianca a susținut primul meci amical din cantonamentul de la Târlungeni. Echipa pregătită de Adrian Baldovin a întâlnit-o pe Olimpic Cetate Râșnov, echipă care a terminat sezonul trecut pe locul 3 în seria a 5-a din Liga a 3-a. Viitorul Ianca s-a impus cu scoruld e 2-1 91-0).

Prima reprizăa fost dominată clar de Viitorul Ianca, care a marcat și un gol, în minutul 27, prin Aurelian Petrache, care a șutat din lateral dreapta, pe colțul scurt, la vinclul porții delor de la Râșnov. Echipa din Ianca a mai ratat și alte situații de a marca. În repriza a doua, când Olimpic Cetate Râșnov a schimbat întreaga echipă, meciul s-a mai echilibrat, iar în minutul 80 au restabilit egalitatea, dar după numai două minute Viitorul Ianca a marcat golul victoriei, prin Răzvan Păvălache, după un șut al lui Rareș Ciochină, respins de portar până la 25 de metri, de unde fundașul stânga a trimis peste portar, în plasă.

Viitorul Ianca a jucat în următoarea formulă: A. Mihai (min. 46 M. Stroe) – Șt. Cazacu; D.Popa, M. Moroianu (min. 46 I. Comșa), R. Pavalache – C. Chivu, Ad. Postolea, A. Petrache, C. Ciucureanu – R. Baluță (min. 46 V. Cozman), M. Dima (min. 46 R. Ciochină). Nu au fost utilizați în acest meci: M. Coman (aflat cu naționala polițiștilor în Polonia), L. Coteț, G. Chihaia, M. Iordache.

Viitorul Ianca va juca un alt meci de pregătire, miercuri, 27 iulie, cu Olimpic Zărnești, campioana Ligii a 4-a din Brașov.