CS Făurei a învins cu 3-0 pe Recolta Gheorghe Doja

După victoria de pe teren propriu cu Viitorul Ianca și succesul din deplasare cu Metalul Buzău,  CS Făurei a obținut sâmbătă cea de-a treia victorie consecutivă în Liga a 3-a. Echipa lui Bănel Nicoliță a reușit să învingă cu 3-0 (2-0) pe Recolta Gheorghe Doja, ultima clasată în seria a II-a din Liga a 3-a.

CS Făurei a reușit în acest sezon cea mai importantă performanță din istoria echipei, calificarea în 16-imile Cupei României, competiție din care a fost eliminată de CS Mioveni. Parcursul din Cupă și ambiția lui Bănel Nicoliță de a întâlni o echipă de nivel superior în această competiție, au făcut ca CS Făurei să aibă un start ezitant în campionat. Înfrângerea cu 1-0 în fața Daciei Unirea Brăila a fost ultima a echipei la care joacă cei trei frați Nicoliță, pentru că de atunci au acumulat 9 puncte din tot atâtea posibile.

Meciul cu ultima clasată din seria a II-a nu a fost unul foarte ușor pentru echipa din Făurei, mai ales că ialomițenii veneau la Făurei după primul punct câștigat în acest campionat, etapa trecută cu CS Popești-Leordeni.

Prima ocazie de a deschide scorul a celor de la Făurei a fost în minutul 14, când Pușcașu i-a pasat în careu lui Stelică Nicoliță, iar atacantul gazdelor a trimis cu latul spre poartă, însă mingea a lovit bara. CS Făurei a deschis scorul în minutul 21, când Marius Mocanu a intrat spre interiorul terenului din partea stângă și de la circa 20 de metri a șutat pe colțul scurt și a marcat pentru 1-0.

În minutul 40 gazdele și-au majorat avantajul. Bănel Nicoliță a executat un corner iar Alexandru Drezaliu a reluat cu capul din interiorul careului și a înscris pentru 2-0.

Golul 3 a fost marcat în minutul 90+1. Niță de pe partea dreaptă i-a pasat lui Stelică Nicoliță în careu, acesta i-a transmis mingea în stânga lui Fineas Roată, care a șutat în colțul opus, aproape de vinclul porții. Stelică a avut mai multe ocazii, dar nu a avut noroc de gol.

Stelică Nicoliță a mai avut câteva ocazii de a marca, dar la una dintre aceste oportunități a trimis mingea pe lângă portar, însă un fundaș al oaspeților a respins de pe linia porții.

CS Făurei a jucat în formula: A. Nicoliță – A. Niță, Drezaliu, Apostol (min. 73 Băicoianu), M. Mocanu – B. Nicoliță, Fl. Bălan, G. Dragomir (min. 90+1 Dronea), F. Roată – S. Nicoliță, A. Pușcașu.

După această victorie CS Făurei a urcat pe locul 10 în clasament, cu 13 puncte și golaveraj 15-18.

În etapa a XII-a CS Făurei va juca, vineri, 8 noiembrie, de la ora 14.00, în deplasare la FCSB 2.