CSM București a câștigat cu 36-26 întâlnirea cu HC Dunărea Brăila

HC Dunărea Brăila a fost învinsă la 10 goluri diferență de CSM București, în penultimul meci jucat anul acesta în Liga Florilor. Echipa pregătită de Adi Vasile s-a impus cu 36-26 (20-14) pe cele pregătite de Costică Buceschi, în etapa a X-a a campionatului, meci jucat în Polivalenta din București, dar cu circa 250 de spectatori în tribune, dintre care 15 veniți de la Brăila.

Neagu a deschis scorul și apoi Liscevic a egalat în minutul 2, fiind ultima dată când cele două echipe s-au aflat la egalitate. CSM-ul s-a distanțat la 3 goluri, 4-1. Brăila a marcat următorul gol prin Gonzalez, în minutul 5. În minutul 11 gazdele s-au distanțat la 5 goluri, scor 9-4, după un gol marcat de Omoregie. La jumătatea reprizei diferența a fost de 3 goluri, scor 9-6, după două goluri marcate de Schmelzer și Gomes Da Rocha. În minutul 22 Pintea a dus echipa bucureșteană la 6 goluri avantaj, scor 15-9, dar Brăila a revenit cu două goluri marcate de Da Rocha și Liscevic. În minutul 29 CSM-ul a refăcut diferența de 6 goluri, scor 19-13 și 20-14 la finalul primelor 30 de minute ale meciului.

După pauză, primele care au marcat au fost bucureștencele, prin Cristina Neagu. Diferența de 6-7 goluri s-a menținut până în minutul 42, când Liscevic a înscris pentru 25-20. În minutul 46 Dindiligan a refăcut diferența de la începutul reprizei, de 7 goluri, scor 28-21, iar în minutul 53 Arntzen a dus avantajul gazdelor la 9 goluri, 32-23, iar în minutul 58 aceiași jucătoare a marcat pentru 35-25, cea mai mare diferență de scor din acest meci. În ultimul minut al partidei Sazdovska a marcat pentru Brăila, apoi Ramusovic a stavilit scorul final, 36-26.

Pentru CSM București au marcat: Neagu -8, Arntzen -7, Omoregie -5, Aune -4, Dembele -4, Ramusovic -4, Dindiligan -2, Klikovac -1, Pintea -1.

Pentru HC Dunărea Brăila au marcat: Liscevic -8 goluri, Da Rocha -4, Lavko -3, Sazdovska -3, Schmelzer -3, Udriștioiu -1, Severin -1, Quintino -1, Venancio -1, Gonzalez -1. Au mai jucat: Șerban, Pessoa – Kanaval, Fais Munpoz Araujo, De Souza, Balog.

CSM București a trecut pe primul loc, cu 28 de puncte, dar doar până la meciul de vineri pe care SCM Gloria Buzău îl va juca pe teren propriu cu CS Gloria 2018 Bistrița Năsăud. Dunărea Brăila este pe locul 6, cu 16 puncte. Etapa viitoare, CSM București va juca vineri, 30 decembrie, în deplasare la Dacia Mioveni. HC Dunărea Brăila va juca în etapa a XI-a, pe teren propriu, cu SCM Gloria Buzău, joi, 29 decembrie,

Sursa: Realitatea de Braila