Dacia Unirea Brăila egal cu Victoria Traian în primul amical al iernii

Sâmbătă de la ora 11.00, pe terenul sintetic de la baza Dunărea din Galați, Dacia Unirea Brăila a jucat primul meci amical din această iarnă. Echipa pregătită de Florentin Petre a întâlnit ocupanta locului 2 în Liga a 4-a brăileană la fotbal, Victoria Traian. Meciul s-a terminat la egalitate, scor 3-3, după ce la pauză Victoria Traian a condus cu 2-1.

Dacia Unirea a deschis scorul prin Leonard Coteț. Cristian Ciocan a egalat și tot el a adus echipa din traian în avantaj până la pauză. Imediat după reluare Costin Ciucureanu a egalat, iar Dragoș Cheleș a marcat golul de 3-2 pentru Dacia Unirea. Pe finalul meciului Victoria Traian a egalat prin Moroșanu.

Cele două echipe care au jucat:

Dacia Unirea Brăila: Iulian Moldoveanu – Gabriel Niță, Marius Moroianu, Andrei Pleșa, Mihai Mușea – Leonard Coteț, Alex Sahru, Daniel Mihalcea, Vali Robu – Bogdan Cuibari, Costin Ciucureanu. După pauză au intrat: Roberto Chirilă – Daniel Dorașcu, Răzvan Băcanu, Mario Anghel, Robert Mardale, Marius Dulă, Giani Niță, Dragoș Cheleș, Alexandru Duță și Rareș Băluță. Antrenor: Florentin Petre

Toți cei intrați după pauză sunt juniori A și B de la echipele Daciei Unirea Brăila. Jean Prunescu, venit Petrolul Ploiești în această iarnă, nu a jucat în acest meci de pregătire, acuzând o stare de oboseală după o săptămână cu două antrenamente fizice pe zi, el fiind în urmă cu pregătirea. Portarul Iulian Moldoveanu are 19 ani și vine de la ACS „SR” Municipal Brașov. Mihai Mușea are 25 de ani și vine din Liga a 3-a, de la Odorheiul Secuiesc. Alex Sahru vine de la Aerostar Bacău și are 21 de ani. Toți aceștia au semnat deja cu Dacia Unirea Brăila. Bogdan Cuibari este un atacant care vine de la CSM Piatra Neamț și are 21 de ani, dar al cărui transfer nu a fost încă perfectat

Pentru Victoria Traian au jucat: Tunea – Orășanu, Baciu, Ghețu, Păduraru – Paul Ioan, Costel Roșu, Alin Ion – Ciocan, Buzatu, George Puia. În repriza a doua au intrat portarul Dinu și jucătorii de câmp Furmuzache, Ioniță, Tudorache, Enache, Giol și Moroșan. Antrenor: Puiu Antohi