Dunărea Brăila a câștigat cu 25-20 meciul cu SCM Gloria Buzău

Joi, 29 decembrie, de la ora 17.00, în Sala Polivalentă Danubius din Brăila, s-a jucat meciul dintre Dunărea Brăila și SCM Gloria Buzău, contând pentru etapa a 11-1 din Liga Florilor Mol. Fără Batinovic, Tiron, Ilie și Subțirică, iar pe parcursul meciului și fără Iuganu și Blazevic, fosta lideră din Liga Florilor a pierdut al doilea meci consecutiv, Dunărea Brăila reușind să câștige cu 25-20 (14-9). Sala a fost aproape plină, iar echipa buzoiană a fost și ea însoțită de o galerie care și-a încurajat echipa favorită chiar și când diferența de pe tabela de marcaj era de 8 goluri.

Dunărea Brăila, a început în forță meciul și a condus cu 3-0, Gloria marcând primul gol abia în minutul 6, iar pe al doilea în minutul 14, când Iuganu a marcat din aruncare de la 7 metri, pentru 7-2. În minutul 19 Liscevic a marcat pentru 10-3, ducând Brăila prima dată la 7 goluri avantaj, apoi Iuganu a marcat de două ori pentru Buzău și a redus handicapul la 5 goluri. Da Rocha a ripostat și ea cu două goluri legate și a refăcut diferența de 7 goluri, scor 12-5. La pauză diferența a fost de 5 goluri, scor 14-9.

După pauză Liscevic a marcat primul gol, apoi Lavko a dus din nou diferența la 7 goluri. Iuganu a marcat de la 7 metri pentru 16-10, dar Severin și Liscevic au dus diferența la 8 goluri, scor 18-10 în minutul 34. În minutul 41 Blazevic a părăsit terenul accidentată, apoi Pessoa a parat o aruncare de la 7 metri executată de Iuganu și Araujo a refăcut diferanța de 8 goluri, 20-12. Schmelzer a ratat singură cu Nenezic șansa de a duce Brăila la 9 goluri, iar Buzăul a ripostat rapid cu trei reușite la rând și în minutul 47 scorul era 20-15. Gonzalez a întrerupt seria bună a echipei din Buzău, dar în minutul 53 diferența s-a micșorat la 4 goluri, 22-18. Da rocha a marcat pentru Brăila, apoi Burlacenko a înscris de două ori din aruncări de la 7 metri, acordate destul de ușor de arbitrii întâlnirii. În minutul 58 Czeczi a fost eliminată două minute și Lavko a marcat de la 7 metri pentru 24-20, iar până la final oaspetele nu au mai fost capabile să mai înscrie niciun gol, ultimul gol al meciului fiind marcat de Kanaval după ce tot ea a interceptat o minge în apărare și a finalizat contraatacul, stabilind rezultatul final, 25-20.

Pentru HC Dunărea au marcat: liscevic -9 goluri, Quintino -3, Lavko -3, Da Rocha -3, Severin -2, Araujo -1, Kanaval -1, Schmelzer -1, Gonzalez -1, Venancio -1. Au mai jucat: Șerban -9 intervenții, Pessoa – o intervenție, Udriștioiu, Sazdovska, Balog.

Pentru SCM Gloria Buzău au marcat: Iuganu -6, Burlacenko -4, Ilyina -3, Czeczi -2, Petrovic -2, Blazevic -1, Vasileuskaya -1, Moroianu -1. Au mai jucat: Kelemen – 3 intervenții, Nenezic -5 intervenții, Keita, Stoleru, Zamfirescu, Prkacin.

După 11 etape, Dunărea Brăila este pe locul 6, cu 19 puncte, iar SCM Gloria Buzău este pe locul 2, cu 27 de puncte. În etapa viitoare, pe 11 ianuarie, de la ora 17.30, Dunărea Brăila va juca în deplasare, cu Rapid București. Gloria Buzău va juca duminică, 15 ianuarie, de la ora 17.30, pe teren propriu, cu Dacia Mioveni.