Rezultatele fazei optimilor Cupei României

Marți și miercuri s-au jucat meciurile din ”optimile de finală” ale Cupei României la fotbal, faza județeană. În această fază a competiției organizate de AJF Brăila au intrat și cele 9 echipe din Liga a 4-a. În faza următoare s-a calificat o singură echipă din Liga a 5-a.

Derby-ul ”optimilor” s-a jucat la Cazasu, între două echipe de Liga a 4-a, Comunal Cazasu și Viitorul Ianca. Liderul Ligii a 4-a a obținut calificarea în turul următor în ultimele 10 minute ale meciului, când au marcat de trei ori și au întors rezultatul. Alături de ACS Comunal Cazasu, dintre echipele de Liga a 4-a, a mai părăsit competiția și Dunărea Tichilești, eliminată după loviturile de departajare de Gloria Movila Miresii.

Rezultatele înregistrate în ”optimile” Cupei României – faza județeană:

ACS Comunal Cazasu II – AFC Urleasca 2-3 (0-1). Au marcat: Cotigă (56, 80), respectiv Dumitrana (37), Cr. Pascu (54), și Pârlițeanu (85)

ACS Comunal Cazasu – Viitorul Ianca 1-3 (1-0). Sorin Techiu a deschis scorul pentru gazde în minutul 7. Echipa din Cazasu a condus până în minutul 84, când marius Dima a egalat. În minutul 89 Andrei Crăciun a adus echipa din Ianca în avantaj, iar în minutul 90+3 Victor Olenic a stabilit rezultatul final al partidei.

Voința Vișani – Viitorul Cireșu 7-0 (3-0). Au marcat: Dobrică (4, 34, 58, 68), Stângă (32), Mușat (61), Cojocaru (76).

Viitorul Însurăței – Dinamic Unirea 10-0 (5-0). Au marcat: Mogoș (22, 24, 40), Simion (30, 49), Iordache (36), Roșu (65, 80, 89) și Valentin Ion (69)

Dunărea Tichilești – Gloria Movila Miresii 10-11 după loviturile de departajare. La finalul timpului regulamentar de joc scorul a fost egal 1-1 (0-1). După cele două reprize de prelungiri scorul a rămas același. Golurile în timpul regulamentar au fost marcate de Iacob (60), respectiv Nicu Pohanie (4). Din minutul 80 Gloria Movila Miresii a rămas în 10 oameni, după eliminarea lui Andrei Datcu.

Voința Găiseanca – Victoria Traian 2-5 (1-3). Au marcat: Lupu (36), Dobre (90), respectiv Ciocan (10, 27), Puia (15, 56), Paul Ioan (77).

Viitorul Șuțești – Voința Făurei Sat 3-1 (1-0). Au marcat: Ionuț Huțu (34), Enache (52), Șerbănescu (60), respectiv D. Mitache (85)

Pandurii Tudor Vladimirescu – Tricolorul Lanurile 3-2 (1-0). Au marcat: Goleanu (33), Bordeianu (67), Răducu (88), respectiv M. Văsîi (79, 84).

Tragerea la sorți va avea loc pe data de 2 mai 2019, la ora 10.00, la sediul AJF Brăila. Meciurile din ”sferturile de finală” se vor juca miercuri, 8 mai.